• Projekt Comenius 1

        •  

           

          ZŠ Nižná brána štartuje nový medzinárodný program !

           

           

          ZŠ Nižná brána  od roku 1996 pracovala na medzinárodnom programe Socrates Comenius pod názvom NILS HOLGERSON . Spolupracovala s 5 zahraničnými školami z Nemecka /Boppard/, Švédska /Lulea/, Fínska /Oulu/, Maďarska /Kesthely/ a Ruska /Saratov/.

          Táto spolupráca začala na podnet našej bývalej kolegyne p. Chomovej nezištne, bez finančnej podpory. Až po troch rokoch spolupráce sa nám podarilo získať finančnú dotáciu z EÚ.

           Počas týchto rokov  navštívili naši učitelia i žiaci viackrát všetky tieto školy. Spoznali sme školské systémy v daných krajinách, kultúru a tradície jednotlivých krajín a predovšetkým sme sa zdokonalili v nemeckom a anglickom jazyku. Zúčastnili sme sa priameho vyučovacieho procesu, ale aj zorganizovali sme množstvo spoločných výletov. Poslednou a jednou z najväčších akcií bolo stretnutie práve na Slovensku v Kežmarských žľaboch, ktoré zorganizovala p. Martančíková, na ktorom sa zúčastnilo takmer 120 detí a učiteľov zo všetkých týchto krajín.

            Počas týchto rokov vznikli krásne priateľské vzťahy medzi žiakmi i učiteľmi, ktoré sú udržiavané až do dnes. Vytvorili sme akúsi ,,medzinárodnú rodinu“, ktorá sa stretáva aj vo vlastnom čase a v súkromí.

          Napriek našim snahám sa nám už nepodarilo získať finančnú podporu a preto náš program bol oficiálne ukončený.  Avšak sľúbili sme si, že v budúcnosti budeme medzi sebou komunikovať a udržiavať naše pekné vzťahy.

                  Pani Martančíková vypracovala teda ďalší projekt s inými školami a inými krajinami. Úspešne! Na konto našej školy sa pripísala suma 18 000 €.

          Takže Základná škola Nižná brána odštartovala od septembra 2009 nový medzinárodný projekt v rámci celoživotného vzdelávania Comenius pod názvom Enforced vocational orientation   / Verstätkte Berufsorientierung,

          ktorý sa bude zaoberať predovšetkým profesionálnou orientáciou vychádzajúcich žiakov. Našimi novými partnermi budú 2 školy z Nemecka ( Bobingen a Augsburg), z Rakúska ( Perg), zo Španielska (Valdepenas) a Fínska (Outokumpu).



          ZŠ-Nižná brána,Kežmarok
          Ing.Zlatica Martančíková

           

           

          Program prvého stretnutia: pozri Programm_Augsburg__Bobingen1-1.doc

           

           

           

           

           

           

           

          Prvé pracovné stretnutie účastníkov programu Comenius v Nemecku


          Základná škola Nižná brána v Kežmarku už dlhé roky pracuje v medzinárodnom projekte Comenius. Takmer 10 rokov úzko spolupracovala so školami z Nemecka, Švédska, Fínska, Maďarska a Ruska. Spoznávali sme krajiny, zvyky a tradície, školské systémy. Zorganizovali sme množstvo výmenných pobytov učiteľov i žiakov, na ktoré veľmi radi spomíname. Zúčastnili sme sa priameho vyučovacieho procesu v rôznych krajinách.

           

          V tomto školskom roku vypracovala p. Martančíková nový projekt, ktorý bol úspešne schválený Európskou úniou. Projekt pod názvom ,, Vocational edukation / Verstärkte Berufsorientation ´´, ktorý je orientovaný predovšetkým na vychádzajúcich žiakov a ich ďalšiu profesionálnu orientáciu.

           

          Koncom októbra sa zúčastnila Mgr. Rusnáková a Ing. Martančíková prvého pracovného stretnutia v Augsburgu v Nemecku. Na tomto stretnutí sa zúčastnili noví partneri z Nemecka z dvoch škôl- Bobingen a Augsburg, zo Španielska- Veldapenas, z Finska –Outokumpu a z Rakúska- Perg.

           

          Na tomto pracovnom stretnutí sme sa dohodli na ďalšej dvojročnej spolupráci. Naplánovali sme ďalšie pracovné stretnutia v máji 2010 v Rakúsku, októbri 2010  na Slovensku v Kežmarku,  v máji 2011 v Španielsku a priebežne hospitácie vo Fínsku, Nemecku a Rakúsku.

           

           Okrem toho sme sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o ich školských systémoch. Porovnávali sme ich navzájom.

           

                       Dozvedeli sme sa, že nemecký a rakúsky systém je dosť podobný, kde už na základnej škole dochádza k prvému rozdeľovaniu žiakov podľa ich budúcej profesionálnej orientácii. Vo Fínsku školský systém poskytuje počas celej základnej školy všeobecné vzdelanie a na španielskych školách sa môžu už vo vyšších ročníkoch základnej školy venovať predmetom ako kaderník, konštruktér atď., a tak zistiť svoj záujem o tieto povolania.

           

          V Španielsku sa v poslednej dobe absolventi základných škôl nechcú venovať profesiám, kde potrebujú manuálnu zručnosť. Naopak, chcú sa venovať managementu, či ekonomike. Fíni dávajú prednosť stredným odborným školám. Ich absolventi majú svoje remeslo už v rukách. Sú kvalifikovaní pracovať v danom odbore ako je napr. zdravotná sestra, kozmetička, tanečníčka, či tvorca počítačových hier. Ak by však chceli, môžu ísť študovať a získať vyššie vzdelanie. V Nemecku a Rakúsku sú trendom odborné školy. Ich absolventi majú remeslo v rukách.

           

          Učitelia sa im snažia pomôcť pri výbere študijného odboru. V tom by im malo pomôcť aj tzv. portfólio, rôzny sociológovia, psychológovia, besedy s pracovníkmi z úradu práce, ale aj zamestnávateľmi z rôznych firiem. Portfólio je niečo ako osobná knižka študenta, jeho doterajšie curriculum vitae. Mala by poskytnúť zamestnávateľovi, čo najviac informácií o danom uchádzačovi. O jeho prospechu, absolvovaní praxe v jednotlivých odboroch, či konkrétnych spoločnostiach.
          Venovali sme sa ja percentuálnemu porovnaniu žiakov na gymnáziá, stredné školy, učňovské školy, ako aj žiakov, ktorí nemajú záujem o ďalšie štúdiá.

           

           

           

          Zistili sme, že naše základné školy majú predovšetkým všeobecný charakter, aj keď si žiaci na druhom stupni môžu vybrať variant jazykový, matematický, športový...Málo sa zameriavame na prax. A v poslednom čase kladieme malý dôraz na ,,výchovy“, pričom v zahraničí sú veľmi dôležité! Veď práve tie vedú žiakov k správnemu prístupu ku práci, vytrvalosti, precíznosti. Či je to už výtvarná výchova, hudobná ,telesná, technická výchova alebo pestovateľské práce.

           

           Na základných školách je výchovný poradca, s ktorým konzultujú žiaci výber ďalšej školy. Organizujú sa aj ,,Dni otvorených dverí“, na ktorých stredné školy ponúkajú svoje možnosti. Chýba nám možno viac spolupráca so psychológmi, sociológmi, úradmi práce.

           

           Výber ďalšej školy je však predovšetkým na žiakovi a jeho rodičoch.

           

           

           

           S poznatkami sa radi podelíme so všetkými, ktorí majú o tieto informácie záujem.

           

          Chceme sa poďakovať aj pánovi primátorovi  Šajtlavovi za jeho podporu v tejto práci.

           

           

           

          Ing. Martančíková, Mgr. Rusnáková

           

          ZŠ- Nižná brána, Kežmarok

           

           

           

           

           

          .

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

           

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou, Nižná brána 8, Kežmarok
      • sekretariát-ekonom.odd.: 052/452 30 28 riaditeľ školy: 0917 208 221 školská jedáleň: 052/452 36 84 materská škola: 0907 885 670 odhlášky obedov mailom /do 14:00 hod. deň vopred/: odhlasovaniezobeda@gmail.com
      • Nižná brána 8, Kežmarok 060 01 Slovakia
      • SK61 1111 0000 0066 1909 9080
      • SK83 1111 0000 0066 1909 9072
      • SK27 1111 0000 0066 1909 9013
    • Prihlásenie