• Projekt Comenius 2

Základná škola na pracovnom stretnutí v rakúskom Pergu, v rámci projektu Comenius pod názvom

Vocatinal education– Verstärkte Berufsorientierung- Profesionálna orientácia našich žiakov

Za oknami pohodlného kupé rýchlika Feldkirch – Viedeň rýchle ubieha krajina Horného Rakúska. Počasie nie je najlepšie, no akosi ho nevnímame a našu pozornosť upúta úchvatná krajina v okolí mohutného Dunaja...

16. mája sme sa vrátili z niekoľkodňového pracovného pobytu v starobylom mestečku Oberösterreichu, z Pergu.

Máme za sebou rušný týždeň , keď sme ako zástupcovia ZŠ Nižná brána Kežmarok (Mgr. Juraj Fabis, Ing. Zlatica Martančíková a RNDr. Lívia Joppová ) v rámci programu Comenius spolu s ďalšími pedagógmi rôznych krajín Európy (Nemecko, Rakúsko, Španielsko, Fínsko) boli hosťami kolektívu pedagógov odbornej školy v mestečku Perg. Táto škola  má len jeden ročník žiakov a to deviatakov. Je to prestupový článok medzi základnou a strednou školou. V tejto škole sa stretnú žiaci, ktorí neboli prijatí na vybrané školy, alebo sa ešte  nevedia rozhodnúť, kde by mali ďalej študovať. Privítala nás skupina zanietených a hlavne srdečných ľudí na čele s p. riaditeľom Lotharom Grubichom.

Moderná škola s precízne zariadenými učebňami a dielňami, keďže program výučby je zameraný na výučbu rôzny remesiel, poskytuje žiakom si prakticky vyskúšať rôzne remeslá, odbory, aby žiaci ohodnotili svoje schopnosti a svoj záujem o danú prácu. Príslovečný rakúsky zmysel pre poriadok a účelnosť na nás dýchala na každom kroku.  Že si žiaci osvojili hlavne praktickú časť výučby, nás presvedčili sami rôznymi ukážkami, počnúc tesárskymi a kovo- obrábačskými prácami až po dokonalú obsluhu a jedlo v školskej jedálni.  Jedlo bolo pripravované žiakmi v školskej kuchyni.

Pracovná časť stretnutia vyústila do dvojdňovej prezentácie vzdelávacích programov, ktorú spracovali a prezentovali jednotliví zahraniční účastníci stretnutia. Obsah práce za ZŠ Nižná brána, autorkou ktorej bola Ing. Z. Martančíková, bol zameraný sa profesijnú orientáciu žiakov, končiacich ZŠ v našom regióne, o ich spektre záujmov , o ich možnostiach a pod. Robila dotazníky s rodičmi, žiakmi a učiteľmi. Dotazníky boli spracované špeciálnym programom Stat Graf. Prezentácia bola doplnená o sériu grafických znázornení . Túto anglicky hovoriacim účastníkom stretnutia tlmočila RNDr. Lívia Joppová. Porovnávanie školských systémov, obsahov, plánov bolo v náväznosti na pracovné stretnutie, ktoré bolo v októbri v nemeckom Augsburgu a porovnávali sa výsledky  medzi všetkými zúčastnenými krajinami.

Rakúsky kolegovia nám priamo na Úrade práce ukázali, ako úzko spolupracujú s úradom práce , ako pomáhajú pri výbere povolania, ale aj priamo pri zaradení do pracovného pomeru. Bolo pre nás veľmi prekvapujúce, že takmer tridsať percent pätnásťročných žiakov končia povinnú školskú dochádzku a zaraďujú sa do trvalého pracovného pomeru. Úrady práce sa teda snažia, aby pomohli týmto mladým ľuďom sa čím rýchlejšie zaradiť do pracovného pomeru, pretože pre absolventov je to veľmi dôležité.

Program bol náročný na pozornosť a jazykové schopnosti účastníkov , avšak  bol popretkávaný niekoľkými zaujímavými  výletmi za pamätihodnosťami v blízkom okolí Pergu. Stredoveké mesto Grein, skúsili sme si zahrať golf so skúsenými učiteľmi golfu, pozreli zaujímavý Linz a v ňom Múzeum :"Ars Electronica center" zamerané na počítačovú grafiku....  zanechali v nás hlboké dojmy. Podobne ako aj cesta pohodlným autobusom do Viedne. Po ceste sme sa zastavili  na zaujímavých miestach napr. v Múzeu povodia rieky Dunaj, zoznámili sme sa s výrobou ovocného muštu, s okolím Durnsteinu, ochutnali sme množstvo miestnych špecialít... Posledné dva dni sme strávil v krásnej historickej Viedni. Čo je tiež veľmi zaujímavé, dozvedeli sme sa, že všetci deviataci majú v rámci výučby bezplatný päťdňový pobyt vo svojom hlavnom meste a taktiež všetci učitelia 2 dni do roka.

A keďže naša spolupráca nekončí, hneď sme si priviedli zo sebou z pracovného stretnutia v rámci výmenných pobytov učiteľov aj nášho nemeckého kolegu, riaditeľa školy pána Kunstmanna, ktorý strávil s našimi žiakmi a kolegami celý týždeň na našej škole.

Už teraz sa tešíme na ďalšie pracovné stretnutie, ktoré bude u nás v Kežmarku. Takže už v októbri do nás zavíta okolo 20 učiteľov a žiakov z Fínska, Španielska, Nemecka a Rakúska.

Ing. Martančíková, RNDr. Joppová- ZŠ Nižná brána Kežmarok