• Projekt Comenius 5 - pracovné stretnutie v Nemecku

        • Výmenný pobyt učiteľov v rámci projektu Comenius

          Vysvedčenia sa rozdali, deti vybehli zo školských lavíc, v školách ostalo prázdno a ticho...

          Aj keď väčšina verejnosti si myslí, že učitelia tiež zatvorili dvere na dva mesiace dvere na školách, nie je to celkom tak. Mnohí pripravujú nové vzdelávacie plány, nové tematické plány a mnohí sa zúčastňujú rôznych školení na doplnenie svojho vzdelania. Ja patrím tiež k tým, ktorí ani jedny prázdniny nesedia doma. Zúčastňujem sa každé prázdniny či už jarné, jesenné alebo letné na rôznych školeniach či už doma alebo v zahraničí. Tieto ma nesmierne dobíjajú novou energiou, chuťou do práce a hlavne novými nápadmi, ktoré rada skúšam aj v praxi.

          Okrem týždňa na metodickom centre v Prešove, kde som sa stretla  s kolegynkami ,, rovnakej krvnej skupiny“, s ktorými sme spoločne pracovali na rôznych témach na zefektívnenie vyučovacieho procesu v nemeckom jazyku, som sa zúčastnila aj na výmennom pobyte učiteľov v rámci medzinárodného  projektu Comenius v Augsburgu- v Nemecku.( Pre tých, čo ešte nepostrehli,  naša škola opäť pracuje na ďalšom medzinárodnom projekte s Fínskom, Španielskom , Rakúskom a dvoma školami z Nemecka pod názvom Profilová orientácia vychádzajúcich žiakov- Vocational education. Len nedávno  prežili  žiaci  našej školy zaujímavý týždeň na hodinách nemeckého, anglického jazyka ale aj iných predmetoch s učiteľom resp. riaditeľom augsburskej školy pánom Kunstmannom. Teraz bol rad na nás, aby sme si my pozreli ich systém vyučovania, ale aj aby sme ich deťom priniesli pár informácií alebo zaujímavosti zo Slovenska.

          Sant Georg Volksschule v Augsburgu je zvláštny tým, že z takmer 400 žiakov majú takmer  70 percent detí cudzincov z takmer 40 krajín. Keďže deti prišli často napr. z Iraku z vojnových území, alebo sú to deti utečencov, sú flustrované, bojazlivé, nedôverčivé, nevedia po nemecky, preto táto práca s nimi je veľmi náročná. Bola som však svedkom, ako im spríjemňujú pobyt a zľahčujú adaptáciu medzi nemecké  deti rôznymi hrami, aktivitami v spolupráci aj  s Augsburskou Univerzitou.  Triedy s cudzincami boli o to pre mňa o to  zaujímavejšie, pretože som mala možnosť vidieť učiť nemčinu ako cudzí jazyk.

          I keď už môžem povedať, že som bola na desiatkach školách v Nemecku, vždy sa dozvedám nové a nové informácie o ich školskom systéme, o ich práci a prinášam si vždy nové zážitky a skúsenosti o ktoré by som sa rada podelila aj s verejnosťou. Tento krát boli pre mňa prekvapujúce a nové informácie o spôsobe, podmienkach štúdia na vysokej škole a zaradení do praxe, ale aj ďalších výhodách a nevýhodách práci učiteľa v škole v Nemecku.

          V Nemecku trvá štúdium pedagogiky pre učiteľov z pravidla 9 semestrov (4,5 rokov), závisí to od kombinácii.

          Na konci každého semestra sú skúšky tzv.,,Scheine”. Ich počet je rôzny podľa semestra a podľa štúdijného odboru resp. kombinácii.

          Aby študent bol pripustený k štátnej záverečnej skúšky musí mať úspešne absolvované  všetky skúšky.(a prospech získavajú body,ktoré sú dôležité pri zaradení do práce)

          Na konci štúdia , keď má študent všetky ,,Scheine“(často po 3-3,5 roka) skladá prvú štátnu záverečnú skúšku a začína nasledujúci školský rok vyučovať . Prvý rok 8 hodín do týždňa+ 2 dni  do týždňa musia mať konzultácie na Univerzite.

          Počas druhého roku praxe vyučujú 16 hodin do týždňa+ konzultácie na Univerzite.Neskôr učiteľ má v úväzku 28 hodín do týždňa.

          Počas týchto prvých dvoch rokov praxe chodia im na hodiny inšpektori alebo starší učitelia na hospitácie a oni ich pomerne prísne hodnotia.(získavajú body potrebné pre získanie práce)

          Po druhom roku praxe musia oni urobiť ešte druhé štátnice z praxe.Táto  štátnica je zostáva z 1 jednohodinovej a 1 dvojhodinovej vyučovacej hodiny  a je hodnotená celou komisiou. Okrem toho  k tomu musia ešte  zložiť ďalšie 3 ústne skúšky.

          Až potom (alebo po 6-12 rokoch vzdelávania) môžu týto učitelia, ktorí sú v ,,Staatsdienst“( sú to akoby zamestnanci verejnej správy)-požiadať o preradenie do  štátnej slúžby ako ,,Beamter“(ako zamestnanci štátnej správy).

          Kým sú zamestnaci,, verejnej správy“, sú  pravidelne, niekoľko krát ročne hodnotení počas vyučovania. Zbierajú body z pridelených známok ale aj za známky zo štátic. Priemer známok je veľmi dôležitý pre prácu, pretože študenti, ktorí nedosiahnú požadovaný priemer, sa nemôžu uchádzať o prácu učiteľa v škole. Ministerstvo  stanoví každý rok požadovaný priemer  napr. len do 1,91 sa môžu uchádzať o miesto učiteľa. To znamená, len najlepší študenti sa môžu o toto miesto uchádzať. Napr. v minulom roku sa z takmer 2000 študentov z Bavorska mohlo uchádzať o prácu učiteľa len okolo 700. K eĎ niekto sa do 5 rokov nezamestná v školstve ako učiteľ, potom už nesmie  nikdy pracovať ako učiteľ!

          Vzdelávanie učiteľov je vec ,, Bundesländer“-spolkovej krajiny (kraja)a preto pravidlá pre učiteľov určuje spolková krajina nie vláda, ministerstvo. Tu je teda problém, ak niekto vyštuduje pedagogiku v Berline, nemôže robiť učiteľa v Bavorsku a opačne.Jednoducho to štúdium neplatí.

          …cestu k tejto práce považujem za veľmi náročnú, ale oplatí sa. Lebo potom má učiteľ viac výhod.

          Napr.učitelia zarábajú rovnako dobre ako lekári a právnici, policajti či vojaci a majú viacero výhod. Napr. Zdravotné poistenie majú takmer bezplatné, majú nižšie dane, doživotný dôchodok aj pre rodinu a iné zvýhodnenia…

          Nevýhodou je, že ak školská správa  povie, kde musí učiteľ robiť, nie je tu takmer žiadna možnosť vlastného výberu školy,kde by učiteľ chcel učiť.A keĎ sú prevelení, jednoducho musia tak ako vojaci, či polícia ísť za svojou prácou, kde ich poterbuje spolková republika. Tým je toto povolanie i napriek iným mnohým výhodám neatraktívne a čím ďalej menej mladých ľudí chce pracovať v tomto rezorte.

          Nesmierne si oceňujem, že dnes máme možnosť cestovať po Európe a spoznávať nielen krajiny, ale aj iný spôsob života a práce.

           

          Ing. Zlatica Martančíková, Zš Nižná brána Kežmarok

           

          http://www.kezmarok.sk/subory/noviny_clanky/2010_10_06/noviny_kk_-_cislo_18-2010.pdf

           


          Ing. Zlatica Martančíková
          Košická 10 
          060 01 Kežmarok
          SLOWAKEI/Slovakia
          office:
          Základná škola Nižná brána, Kežmarok

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou, Nižná brána 8, Kežmarok
      • sekretariát-ekonom.odd.: 052/452 30 28 riaditeľ školy: 0917 208 221 školská jedáleň: 052/452 36 84 materská škola: 0907 885 670 odhlášky obedov mailom /do 14:00 hod. deň vopred/: odhlasovaniezobeda@gmail.com
      • Nižná brána 8, Kežmarok 060 01 Slovakia
      • SK61 1111 0000 0066 1909 9080
      • SK83 1111 0000 0066 1909 9072
      • SK27 1111 0000 0066 1909 9013
    • Prihlásenie