Navigácia

Akcie Naše úspechy - školské kolá Primárne vzdelávanie Naše úspechy- Okresné kolá Nová podstrana

I.stupeň

šk.rok 2016/2017

 

DOD  2017   v 2.C

17.marca sme spoločne strávili príjemný deň s deťmi, pani učiteľkami i pani riaditeľkou Súkromnej materskej školy pri Dennom detskom sanatóriu na Záhradnej ulici v Kežmarku. Otvorenou hodinou, venovanou rozvoju čitateľskej gramotnosti, sa pátralo po známych i neznámych  povolania, s ktorými sa stretnú v bežnom  živote.  Ponúkame niekoľko vydarených záberov z akcie. Všetkým, ktorí si to prezerajú prajeme príjemný deň. Ďakujeme!  Tešíme sa na stretnutie ... !

                                                                                                         Se

Predvianočný čas v 2.A

...myslíš, že čas sa môže spomaliť? No jasné! Najpomalšie plynie pred Vianocami....  takto sa zhovárajú žiaci v 2.A.

..... vieme, že čas plynie rovnako. My sme si čakanie spríjemnili úplne netradične, priam čarovne.  Premenili sme triedu na laboratórium, pozvali rodičov aj súrodencov a čuduj sa svete! Čas sa nám neuveriteľne zrýchlil. Vyskúšali sme si niekoľko zaujímavých efektných pokusov, zaspievali vianočné piesne a vytvorili vianočné lampy aj škriatkov. Bol to veľmi príjemne strávený čas. Ďakujeme za spoločne strávené chvíle a želáme magické Vianoce v kruhu rodiny.

                                                                               J. Šišková, tr. uč.

 

Pátračská hra...

Ako sa nestratiť v lese, alebo zober kompas a nájdi ďalšiu indíciu... 

Používať v dnešnej modernej dobe kompas, je už out. Ale zato väčšia zábava aj pocit, keď sa to podarí. Našim druhákom sa podarilo nájsť všetky indície aj správny smer a nestratiť sa v lese. Áno, pomáhali aj rodičia, hlavne pri prvých troch. Potom to už išlo úplne ľahko. Tajničku sme vyriešili, získali odmenu... Najväčšou odmenou ale boli naše spoločné chvíle v prírode. Áno, ten deň nebolo práve ideálne počasie, ale veď  nie je zlé počasie, len slabo oblečený turista .

Nová pátračská hra sa nám páčila, choďte si to tiež vyskúšať!

                                                                                      žiaci 2.A

                                                   

 

šk.rok 2015/2016

Deň Zeme

22. apríl- Deň Zeme, tento deň  si ľudia každoročne pripomínajú sviatok svojej ZEME. Mali by sme si  uvedomiť povinnosť chrániť ju nielen v tento jarný deň, ale aj každý iný  bežný deň.  Naša trieda sa tiež zapája do rôznych environmentálnych aktivít. Zbierame starý papier, čistíme park v okolí školy. Niektorí žiaci našej triedy sa dokonca zúčastnili záchrany migrujúcich žiab.  Možno je to málo, ale teraz sme len prváci. Neskôr určite nájdeme spôsob ako inak ešte pomôcť našej krásnej planéte.

                                                                                         žiaci 1A triedy

      

 

Prvé vysvedčenie prváka

29. februára 2016 takto oslavovali naši prváci svoje prvé vysvedčenie. Lúčili sa s prvým polrokom spôsobom im vlastným. Ponúkame niekoľko záberov na potešenie a povzbudenie nielen našich prvákov  ale všetkým  žiakom, kamarátom a spolužiakom spolu s pozdravom: „Do úspešného konca učeniu zdar!“                                                                  1.C  Se

Vianočné tvorivé dielne v 1.A

V krásnom predvianočnom období sme sa stretli spolu s rodičmi na tvorivých dielňach spojených s besiedkou.

Na spríjemnenie predvianočných chvíľ si šikovní prváci pripravili milý program. Deduškova rukavička, básne aj piesne sa všetkým páčili. Spoločné chvíle sme trávili pri zhotovovaní vianočných ozdôb, ktoré nám budú cez sviatky pripomínať tieto príjemné chvíle. Prajeme krásne Vianoce!

                                                                                      J. Šišková

Tvorivé dielne

Dňa 07.10.2015 sa triedy II.B a II.C zúčastnili na tvorivých dielňach v krásnom prostredí kaštieľa v Strážkach. Téma tvorivých dielní bola vysoko aktuálna, a teda: ,,Šaty jesene“. Žiaci vytvárali pomocou suchého pastelu pestrofarebné listy, ktorými pani Jeseň zaodeli. Pani učiteľkám i žiakom sa to veľmi páčilo, preto sa už teraz tešíme na ďalšie takéto podujatie.

                                     (Mgr. I. Suchá, PhD., Mgr. M. Suchánková)

šk.rok 2014/2015

Zatmenie Slnka

Zatmenie Slnka je veľmi ojedinelý prírodný  astronomický úkaz, pri ktorom sme my naozaj nemohli chýbať. Vedci v SAV Stará Lesná pripravili pre pozorovanie vhodné podmienky a zabezpečili aj ochranné sklíčka a fólie na pozorovanie. Áno, mohli sme pozorovať tento úkaz aj z Kežmarku, ale v Starej Lesnej sme mali pripravené ideálne podmienky. Ďalekohľady s ochrannou fóliou a dokonca aj priamy prenos úplného zatmenia Slnka. Veľmi cenné pre nás boli odpovede na naše zvedavé otázky, ale hlavne úžasné pohľady cez špeciálne ďalekohľady.

                                                                                J. Šišková

   

NOC S ANDERSENOM

“Celý svet je plný zázrakov, na ktoré sme si však tak zvykli, že ich nazývame všednými vecami.” (Hans Christian Andersen)

Vyvrcholením Týždňa slovenských knižníc 2015 v piatok 27. marca 2015 sa konal už desiaty jubilejný ročník Noci s Andersenom na Slovensku, počas ktorého strávili nezabudnuteľnú rozprávkovú noc na „spacích miestach“ v 232 verejných a školských knižniciach vo všetkých regiónoch Slovenska viac ako  10 600 slovenských detí. Úspešné podujatie na Slovensku od roku 2006 koordinuje Spolok slovenských knihovníkov a knižníc (SSKK) a zatiaľ každý rok bol prekonaný rekord v počte zapojených verejných a školských knižníc. Počas prvého ročníka v roku 2006 sa podujatia zúčastnilo 1 500 detí, v roku 2015 to bude takmer 10-násobne viac. Vďaka čítaniu kníh majú deti oveľa bohatšiu slovnú zásobu, dosahujú lepšie výsledky v škole, a čo je to najdôležitejšie, v knihách nachádzajú aj vhodné vzory správania pre reálne životné situácie. Knihám vďačí aj veľa slávnych osobností za svoj úspech. Čítanie má stále svoj význam a je stále moderné!

Podujatie Noc s Andersenom prvýkrát zorganizovali dve knihovníčky Mirka Čápová a Hana Hanáčková v roku 2000 v Uherskom Hradišti, kedy v ich knižnici prespalo 20 detí. Počas 16 rokov sa z pôvodne komorného podujatia Noci s Andersenom stalo úspešné medzinárodné podujatie, do ktorého sa zapájajú knižnice nielen v Českej republike, ale aj na Slovensku, Poľsku, Slovinsku a tento rok strávili noc v knižniciach aj deti na niekoľkých ojedinelých „spacích miestach“ aj na Novom Zélande, v Austrálii, USA, Izraeli, v Afrike ale aj v ďalších európskych krajinách: Poľsku, Slovinsku, Chorvátsku, Bulharsku, Dánsku, Švajčiarsku, Španielsku, Grécku, Francúzsku, Nemecku, Anglicku, Taliansku a ďalších). Podujatie sa koná vždy v piatok s dátumom blížiacim sa ku dňu narodenín dánskeho rozprávkara – Hansa Christiana Andersena. Noci s Andersenom v roku 2015 sa vo všetkých krajinách spolu zúčastnilo viac ako 90 000 detí. Slovensko je po ČR v poradí druhou krajinou    s najvyšším počtom zapojených knižníc do tohto úspešného podujatia na podporu čítania detí.

Tento mimoriadne obľúbený rozprávkový projekt realizujeme každý rok v našej škole spolu s Mestskou knižnicou v Kežmarku. Najmenší žiaci zažili rozprávkové dopoludnie v knižnici, kde si pre ne pani knihovníčky pripravili krásny program medzi knihami. Malých prvákov čakal slávnostný rozprávkový zápis a stali sa veľkými čitateľmi. Starších kamarátov druhákov privítala rozprávka od H.CH. Andersena: Dievčatko so zápalkami a prostredníctvom kvízu hádali jeho rozprávky. Ďakujeme Mestskej knižnici v Kežmarku za spoluprácu, pani riaditeľke Mgr. Janke Schönovej a pani knihovníčkam Dáške Babiarovej a Janke Belončákovej. Tretiaci a štvrtáci sa na tento deň pripravovali už dlhšie, pretože si čítali rozprávky od spisovateľa Petra Karpinského, ktorý na našu školu prišiel počas tohto podujatia. Veselú besedu pán spisovateľ okorenil svojím čítaním z knihy .  Každoročne si rozprávky čítame, ilustrujeme, dramatizujeme. Tento rok štvrtáci napísali svoju vlastnú knihu, ktorú si stihli pokrstiť. Ako každý rok najobľúbenejšou činnosťou bolo   hľadanie strateného pokladu a ples rozprávkových bytostí.  Popoludnie sme strávili v kine s rozprávkou od H.CH. Andersena Snehová kráľovná. Pomohli sme Gerde zachrániť Kaya a dokázať, že na tomto svete je stále viac lásky ako nenávisti. Opäť, ani nevieme ako nám krásny, rozprávkový deň uletel a bol tu koniec.

 „ Niet krajších rozprávok, ako tie ktoré píše sám život“  H.CH.Andersen

 Do čítania, kamaráti!

 PaedDr. Anna Ondo-Eštoková

ZŠ Nižná brána Kežmarok

                             

 

Štvrtáci na lyžiach

 

Bežný štvrták trávi zimný večer pri telke, prípadne pri PC hrách. Zima sa pomaly končí,  s ňou aj zábava na snehu, či na ľade. Počas  pracovných dní sa usilovne učíme v škole, popoludní máme iné povinnosti v ZUŠ, chodíme na angličtinu a pravdaže aj športujeme. Dnes, sme sa ale rozhodli, že večer pôjdeme na vzduch! Vybrali sme sa na večernú lyžovačku! Všetci spolu - žiaci, rodičia, súrodenci aj p. učiteľka. Počasie bolo fakt mrazivé, ale zábava skvelá!  Výborne sme si zalyžovali, chalani zvládli aj snowboard, či space craft. Ráno sa nám vstávalo ťažko, ale spokojne.

                                                           Športu zdar!

                                                                           J. Šišková- tr. uč. 4.A

  

The Gingerbread man – Rozprávka o perníkovom mužíkovi

Každé dieťa v našej triede obľubuje medovníky. Tieto malé koláčiky sa pečú hádam v každej rodine. My v našej triede sme tiež ako jedna rodina, preto tvorivé dielne boli úplne tvorivé – napiekli sme veľa krásnych medovníkov.

Trieda sa na pár dní premenila na rozprávkovú krajinu, kde  sme pripravovali divadlo pre našich rodičov, spievali sme vianočné piesne a celú výzdobu sme vytvorili vlastnoručne.  Najkrajší náš spoločný predvianočný deň sme si užili spolu s rodičmi a súrodencami. Divadlo v anglickom jazyku sa všetkým páčilo, pesničky si nôtili všetci, no a pri pečení perníkov sa realizovali mamky, ockovia, deti.....

A tá vôňa! Tá sa niesla celou školou! Deň sa naozaj vydaril

a  teraz už naozaj môžu prísť Vianoce .

Prajeme Vám čarokrásne sviatky a šťastný Nový rok 2015.

                                                       žiaci 4.A  a  tr. uč. J. Šišková

           
 

Zábavné cvičenie

V sobotu 08.11. 2014 sa žiaci III.A  ráno stretli, aby  si zacvičili. No nebolo to len obyčajné cvičenie. Rozhodli sme sa vybrať sa na detský jumping (cvičenie na trampolínkach). Cieľom tohto cvičenia je vytvoriť hravou a zábavnou formou kladný vzťah detí k pohybu. Slniečka sa učili ovládať svoje telo, precvičovať svaly a pracovať s dychom.  Skákanie im spríjemňovali zábavné detské pesničky, ktoré ich neustále motivovali ku skákaniu.

Na trampolínach sme príjemne, ale hlavne zdravo strávili svoj voľný čas.

tr. uč. Ondo-Eštoková

                                                   

Bábkové divadelné predstavenie

Pretože sa už pomaly začína zima a my sa pripravujeme na chladné a mrazivé dni, rozhodli sme sa vybrať  na bábkové divadelné predstavenie - Snehová kráľovná.  Je to klasická rozprávka zo studeného severu. Zlá kráľovná chce získať Kája pre seba, ale veľká láska Gerdy ho nakoniec vyslobodí.
V naštudovaní Boučkovho bábkového divadla v Jaroměři (ČR). Divadelný súbor sa v Kežmarku predstavil v rámci Dní českej kultúry titulom „O Zubejde Solimanskej“ .  Ku krásnemu zážitku prispelo aj hranie sa s bábkami. Bolo krásne pohrať sa s Gerdou, s Kájom a vyskúšať si prácu bábkarov.

Frankovičová, Ondo-Eštoková

Planetárium Prešov - Vesmírna odysea

Na hodinách prírodovedy sa žiaci učia o vesmíre. Je to učivo plné zaujímavostí a krásy. Aby sme zúročili získané vedomosti, rozhodli sme sa navštíviť astronomické planetárium v Prešove. Dňa 20.10.2014 sa žiaci  III.A, IV.B a PA vybrali na dobrodružnú výpravu do Prešova.  

Bolo pre nás veľkým zážitkom vypočuť si zaujímavú prednášku, vidieť rozprávkové putovanie po vesmíre. Fantastickým zážitkom bolo pre všetkých Planetárium - miestnosť, kde sa nachádza premietací prístroj, nazývaný projektor, ktorý nám s veľkou presnosťou vytvoril obraz hviezdnej oblohy aj s pohybmi vesmírnych telies. Hviezdnu oblohu sme sledovali vo veľmi pohodlných kreslách v úplnom úžase. Hľadeli sme na postavenie hviezd v rôznom nočnom čase i na dráhu Slnka v rozličných ročných obdobiach. Zaujalo nás aj objavenie novej planétky v roku 1999, evidovanú pod poradovým číslom planétky: 59 414, ktorej dali meno PREŠOV. Planétka Prešov obieha okolo Slnka. Jej priemer je asi 3,5 kilometrov. Objavila ju dvojica prešovských pozorovateľov, Ľ.Kornoš a Š.Gajdoš. Vedeli ste, že po slovenských mestách je pomenovaných ďalších 20 planét?

Na vesmírne dobrodružstvo budeme určite dlho spomínať.

Ondo-Eštoková, Frankovičová, Bednarčíková

                                                          

Šarkaniáda na Hrebienku

Tretiu októbrovú nedeľu sme sa spolu so žiakmi a rodičmi z 1. A a 2. A vybrali s dobrou náladou v ústrety slnečnému dňu na Hrebienok. Cieľom našej cesty bolo spoločne stráviť príjemný deň a rozihrať modrú tatranskú oblohu farebnými šarkanmi. Bol to krásne strávený deň, kde sa dospelí vrátili do detských čias a pohľad do rozradostených očí detí hovoril za všetko. Tešíme sa na ďalšie spoločné chvíle.

                                                     Pani učiteľky Mirka a Monika.

 

4.A S RODINOU NA NÁUČNOM CHODNÍKU

Hovorí sa, že najvhodnejšie ročné obdobie, kedy je dobré ísť na túru, je jeseň. Tento rok túram počasie veľmi nepraje, ale my sme mali šťastie. Mnohí žiaci si píšu domáce úlohy doma, pri písacom stole, my sme riešili úlohy na náučnom chodníku v Bachledovej doline spolu so spolužiakmi, súrodencami, rodičmi aj s inými turistami, ktorí sa tiež rozhodli tráviť čas v krásnej prírode. Obohatili sme sa o nové zaujímavé informácie o zvieratách a vtákoch, ktoré žijú v okolitých lesoch. V hernom pláne sme zaznamenávali odpovede na zadané úlohy, ktoré sme po prečítaní informačných tabúľ náučného chodníka hravo zvládli. Precvičili sme si čítanie, obohatili prírodovedu a čas nám tak ubehol veľmi rýchlo. Za správne odpovede sme získali sladkú odmenu,  tak aj preto bolo dnešné čítanie s porozumením veľmi motivačné. Viezli sme sa na lanovke, pozorovali prírodu z výšky, potom sme absolvovali túru na Jezerské jazero. Cestou sme ochutnali sladké lesné plody aj nazbierali huby. Po zdolaní túry sme ešte vyskúšali bobovú dráhu, trampolíny, či preliezky a potom sme sa príjemne unavení, s mnohými novými zážitkami vrátili domov.

                                                                                             J. Šišková, tr. uč.

                               

 

šk.rok 2013/2014

                                                                 

Plavecký výcvik

Už tradične sa tretiaci našej školy zúčastňujú plaveckého výcviku. Ani v tomto školskom roku, to nebolo inak. Leto a s ním spojené prázdninové dni sú už za dverami, mnohí sa tešia na teplo a vodu. Po výcviku, kde sa všetci zúčastnení naučili plávať, si  budú chcieť svoje zručnosti vyskúšať aj zdokonaliť. Prajeme všetkým plavcom veľa krásnych, slnečných a bezstarostných dní strávených pri vode a hlavne vo vode!

                                                                                                        J. Šišková

 

                              

 

DEŇ MATIEK

Pri príležitosti Dňa matiek si žiaci zo 4. A pripravili 20. 05. 2014 turnaj vo vybíjanej s názvom MAMIČKY vs. DETIČKY. Turnaj sa konal vo výbornej nálade a mamičky s plným nasadením síl napokon tesne zvíťazili . Po turnaji čakala na všetkých sladká odmena a vďaka tesnému výsledku bola spokojnosť na oboch stranách.

   Všetkým mamičkám ešte raz ĎAKUJEME.

                                                                                            ( MirDer )

                           

 

DEŇ MATIEK – tvorivé dielne

Žiaci 1.A triedy si chceli uctiť mamičky a pripravili pre ne zaujímavý program. Nazvali ho ,,Maľujeme si lásku“ .Deti spolu s mamičkami vytvárali krásne obrazy , ktoré mali vyjadrovať ich vzájomnú lásku a úctu. Poobedie sa vydarilo a obrazy im budú pripomínať krásne strávený deň. Ďakujeme

                                                                                    (MonSim)

                             

 

DEŇ ZEME- tvorivé dielne v 3.A

22. apríl- Deň Zeme, vtedy si ľudia každoročne pripomínajú sviatok svojej ZEME. Mali by sme si  uvedomiť povinnosť chrániť ju nielen v tento jarný deň, ale aj každý iný  bežný deň.  Naša trieda sa pravidelne zapája do rôznych environmentálnych aktivít. Zbierame starý papier, zapojili sme sa do zberu PET fliaš a ich vrchnákov, čistíme les, v spolupráci s ochranárom prírody sme osadili v lese dve búdky pre sovy. Jednoducho povedané – robíme čo môžeme.

V tomto roku sme sa rozhodli spracovať odpadový materiál a ukázať všetkým krásu farieb, ktorú v sebe ukrýva aj po použití, či už pripravený na vyhodenie. Vrchnáčiky zbierali všetci – žiaci, učitelia, rodičia..... ĎAKUJEME za pomoc.

Tvorivé dielne ku Dňu ZEME 2014 , sme realizovali v dielni a  trvali  takmer dva týždne. V spolupráci s pánom školníkom, ktorý nám vyrezával podklady, radil pri výbere lepidiel a nakoniec umiestnil hotové dielo na stenu, sme trávili príjemné chvíle v záplave dobrej nálady a farieb. V každej voľnej chvíli sme triedili vrchnáky podľa odtieňov,  navrhovali, tieňovali farby a nakoniec lepili na pripravené  makety ovocia. Každý jeden žiak, žiačka, má na tomto zaujímavom diele svoj podiel, každý z nás uložil a prilepil niekoľko desiatok, aj stoviek farebných vrchnáčikov.

Veríme, že sme našej úžasnej modrej planéte aspoň máličko pomohli a možno aj inšpirovali ostatných.

Veď hovorí sa, že dôležité je NEZASTAVIŤ SA ......

                                                                 J. Šišková, tr. uč. 3.A

                                     

 

Noc s Andersenom 2014

V dňoch 31. marca – 6. apríla 2014 sa uskutočnil  už 15. ročník Týždňa slovenských knižníc. Organizátormi podujatia sú Slovenská asociácia knižníc  a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc. Mottom týždňa bolo  "Knižnice pre všetkých".   Vyvrcholením TSK 2014 bolo podujatie na podporu čítania detí Noc s Andersenom  v piatok dňa 4. apríla 2014, kedy sa aj slovenské deti zapojili  do významného medzinárodného podujatia. Tento rok sme opäť prekonali minuloročný rekord, kedy sa na podujatí na Slovensku zúčastnilo viac ako 200 knižníc a 8 500 detí.  Partnermi TSK 2014 a podujatia Noc s Andersenom sú Vydavateľstvo Slovart, Panta Rhei, McDonald´s, TV BRATISLAVA a RTV: Rádio Regina, ktoré vysielalo celodenné rozhlasové vysielanie Rozprávkové Rádio Regina.

Táto akcia sa stala na našej škole tradíciou a preto sme sa aj tento rok zapojili do rozprávkového dňa s Andersenom.  Tento deň nebol ako obyčajný deň v škole – bol rozprávkový.  Najprv sme sa rozprávali o dánskom spisovateľovi – Andersenovi.  Pokračovali sme v čítaní rozprávok, v ktorých sme hľadali jeho posolstvo.  A potom nás čakala Hra na Andersena.  Zahrali sme sa na malých spisovateľov a vymýšľali sme rozprávky.  Pri ich ilustrovaní sme počúvali Rádio Regina, kde práve vysielali rozprávku o Neposednom cinkajúcom prasiatku.  Po čarovnom obede nasledoval oddychový čas pri spoločenských hrách. Neskôr sme si potrápili hlavičky pri hlavolamoch, či logických hádankách. Nasledovalo  vyrábanie veselých záložiek do knihy.  V popoludňajších hodinách sme v rámci rozprávkového dňa zavítali na divadelné predstavenie O zakliatej žabke. Príbeh plný veselých príhod smelého princa, ktorý prekonával prekážky, aby získal späť svoju kráľovskú korunu a k tomu krásnu princeznú. Po príchode do školy sme kreslili  zakliatu žabku a vydali sme sa na tajomnú výpravu za čarovným pokladom.  Pri každej zo splnených úloh sme dostali indíciu – písmenko.  Na záver sme museli poskladať čarovné slovíčko, ktorým sme si pričarovali poklad. Veľké oči a široký úsmev hovorili o všetkom, keď sme uvideli, čo sa ukrývalo v truhlici. Na záver býva oslava, a tak sme  aj my oslávili koniec  krásneho rozprávkového dňa dobrôtkami, tancom a spevom.  V neposlednom rade by sme sa chceli poďakovať Mestskej knižnici Kežmarok za nádherné sprievodné akcie, ktoré nám v tento Týždeň slovenských knižníc  pripravili.

A čo dodať na záver? Každá rozprávka sa skončí,  aj tá naša je už za nami, no už teraz sa tešíme na jubilejný  desiaty ročník Noci s Andersenom 2015. 

                                                                  PaedDr. Anna Ondo-Eštoková

                                               

 

Veľké knižné dobrodružstvo

„Tuláčik bol malý psík. Bol ozajstný, ryšavý a smiešny.“

To sú prvé vety z krásnej knihy od autora E. J. Grocha – Tuláčik a Klára. Keď sa nám dostala do rúk táto krásna kniha, očarila nás silným príbehom, ako sa z jedného Tuláčika a malého dievčatka  stali veľkí priatelia.

Prostredníctvom nej sme zistili,  aký veľký význam má slovo DOMOV. Tieto veselé príbehy nás priviedli k myšlienke, že sa pôjdeme pozrieť do kežmarského útulku na malých Tuláčikov.  Každý z nás si chcel  vziať domov toho  svojho.  No videli sme, že to nie je také jednoduché, pretože zvieratká nie sú hračky .  Potrebujú našu veľkú pozornosť.  Tak sme ich aspoň potešili našou prítomnosťou, priniesli im maškrtky a pohrali sa s nimi. Dokonca sme za úlohu dostali vymyslieť  meno novému psíkovi. Po príchode do školy sme si svojich vysnívaných miláčikov  nielen kreslili, ale sme im aj vymýšľali mená.  Naše knižné dobrodružstvo pokračovalo v knižnici, kde sme zavítali počas  Týždňa slovenských knižníc. Pripravili pre nás  besedu so spisovateľom E.J. Grochom.  Boli to  príjemné  a veselé chvíle, keď  pán spisovateľ rozprával o písaní svojej knihy. Dokonca sme zistili, že tiež túžil mať svojho psíka. Porozprávali sme mu naše veselé dobrodružstvá  z kežmarského útulku a tie ho zaujali natoľko, že sa rozhodol pozrieť si  malých Tuláčikov.

Pri čítaní tejto knihy sme zažili veľa veselých,  ale hlavne poučných dobrodružstiev na ktoré určite nezabudneme. 

                                                                   trieda II.A, tr. uč. Anna Ondo-Eštoková

 

                                                

         

Dramatizované čítanie

 

Už tradične mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i Mesiacom knihy. Kniha - priateľ človeka patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladších či starších. Zdrojom stretnutí s nimi nie sú len kníhkupectvá, domáce knižné zbierky, ale svoje nezastupiteľné  miesto tu majú knižnice a škola.

Aj na našej  ZŠ  Nižná brána sme sa rozhodli podporiť záujem o čítanie a knihy prostredníctvom dramatizovaného čítania. Na pomoc sme si zavolali Tibora Hujdiča, alias pána Mrkvičku, ktorý má knihy a zvlášť tie pre deti, veľmi rád.  Sám veľa čítal svojej dcére, keď bola malá.  Teraz číta deťom v školách, či v knižniciach. A nielen to, má vlastné detské kníhkupectvo a deťom radí pri výbere kníh.

19.03.2014 si žiaci prvého stupňa mohli prežiť  veselé príbehy  detí z Bullerbynu, a svoje nadšenie dávali najavo hlasným smiechom a zapájaním sa do deja.  Dôležitý je záver príbehu, preto dej pán Mrkvička obyčajne neukončí. Tým deti podnecuje k aktivite, k čítaniu a k tomu, aby sami siahli po knihách. Tak tomu bolo aj u nás.
Teší nás, že sme mohli prispieť k naplneniu cieľa, aby sa kniha stala súčasťou každodenného života našich detí.

Anna Ondo-Eštoko

                                              

  

            Karneval  v športovom duchu

 

V duchu zachovania tradícií sme ani tento rok nevynechali našu obľúbenú zábavu, ktorou je karneval. Nebol to ale tradičný karneval, ako sme zvyknutí, ale karneval v športovom duchu.

 

Keďže celý svet žije olympiádou, zvolili sme športové kostýmy. Tak sa u nás stretli hokejisti, futbalisti, karatista, tenistka, lyžiar, džokejka, cyklistka ba aj krasokorčuliarka po zranení- pacientka. Na žiadnej olympiáde nechýbajú maskoti hier, u nás to bola Červená čiapočka so Snehulienkou.

Po veselom tanci, ba aj olympijskej autogramiáde sme sa ponáhľali domov, kde budeme fandiť našim športovcom v Soči.

                                                                                         žiaci 3. A a J. Šišková, tr.uč.

              

        

K A R N E V A L

Karneval je krásna chvíľa,

muzika tam vyhráva.

Z dievčatka sa stane víla,

motýľ, hviezda, púpava.

 

Krásna vec sú karnevaly,

búcha sa tam na bubon

a z chlapcov sa stanú králi,

spiderman a veľký slon.

Fašiangové obdobie je charakteristické množstvom plesov a karnevalov. V tomto roku si veselí druháci dali hlavy dokopy a pripravili si VESELÝ KARNEVAL. Už od rána si netrpezlivo obliekali, vyzliekali a obzerali svoje nádherné masky.   Keď už konečne prišla tá dlho očakávaná chvíľa karnevalu, každý mal  plné ruky práce s maľovaním a dokončovaním svojej masky.

Z druhákov sa razom stali veselé rozprávkové postavičky a zaplavili klubovňu svojím veselým džavotom. Karneval otvorila pani učiteľka Majka a vyzvala k prvému tanečnému prehliadkovému  kolu.  Karnevalové masky sa nám všetky predstavili a potom už začala veselá zábava. Masky tancovali, skákali, spievali a všetkým nám bolo príjemne. Ani sme sa nenazdali a museli sme sa rozlúčiť. Ale neboli sme smutní, lebo vieme, že o rok sa na karnevale stretneme zas.

                                                       tr. učiteľky: Ondo-Eštoková, Müncnerová, Sedláková

                                                          

 

VESELÁ   SÁNKOVAČKA

Zima je najkrajšie ročné obdobie, ktoré k nám prichádza vždy v rovnaký čas, ako mávnutím čarovného prútika.

Netrpezlivo čakáme na prvé vločky, ktoré premenia krajinu na veľké biele kráľovstvo pani Zimy.  Ale tento rok je to s tou našou pani Zimou ťažšie. Už sme si ju v škole aj namaľovali, len aby k nám prišla. Každý deň jej spievame zimné pesničky, len a len aby sme ju prilákali. No jedného dňa sa nám to podarilo. Konečne nasnežilo a poriadne prituhlo, a tak sme nečakali priniesli si sane, klzáky, boby a vybrali sme sa v rámci hodín telesnej výchovy  na najbližší kopec.  Po spoločnej dohode sme vybrali trasu.  Veselou  guľovačkou sme si  spríjemnili  výstup na kopec. Keď sme  konečne vyšliapali hore,  mali sme pre seba celý svah. Vtedy sa začala skutočná zábava, keď sane predbehli deti, boby nabrali vysokú rýchlosť a nám už neostalo nič iné, len bežať. A tak, niekedy sme neovládali sane my, ale ony nás. S dobrou náladou, úsmevom na perách, trochu unavení, sme sa vrátili späť. Tento deň sme teda nestrávili pred televíziou či počítačom, ale naplnili ho množstvom zážitkov a radostí.

prípravný ročník L. Bednarčíková

II.A trieda A. Ondo-Eštoková

III.B trieda T. Frankovičová

                              

 

 

Vianočné tvorivé dielne v Kaštieli Strážky

Vianoce nám klopú na dvere, vyrábame darčeky, zdobíme si stromčeky, aby naše triedy a domácnosti  boli pripravené na príchod Vianoc. Preto sme sa pre inšpiráciu vybrali do  Kaštieľa Strážok, kde  sa pre žiakov konajú vianočné tvorivé dielne. Tam sme pod vedením asistentiek a pani učiteľky vyrábali rôzne vianočné ozdoby. Keďže sa nám naše výtvory vydarili, spokojní a vianočne naladení sa už teraz tešíme ako nás doma pochvália rodičia. Tak nakoniec prajeme šťastné a veselé Vianoce.

                                                                                         (MonSim)

                 

Pečenie perníkov v 1.A

Prešiel ďalší rok a naša škola  zase rozvoniavala perníčkami. Tento rok piekli perníčky žiaci 1.A triedy a rodičia im pri tom trochu pomáhali. Dávali pozor, aby  boli správne upečené a naši malí maliari ich mohli krásne vyzdobiť. Perníčky nielen výborne chutili, ale i nádherne vyzerali. Vzduchom sa vznášala vianočná atmosféra a my sme prežili spoločné príjemné popoludnie. Všetkým prajeme krásne Vianoce.

                                                                                     (MonSim) 

        

 

Vianočné tvorivé dielne v 3.A

„Ako rýchlo prešiel rok!  Ani veriť sa mi nechce!“ – to sú slová, ktorými Sebko začal svoj tohoročný príhovor na vianočnej besiedke. Opäť sme sa stretli v predvianočnom čase, aby sme si spríjemnili čakanie na najkrajšie sviatky v roku.

Rodičov, ale aj súrodencov, či naše babičky sme už tradične privítali vo vyzdobenej triede. Pestrý program, k ktorom všetci žiaci prezentovali svoje umelecké schopnosti, sa hosťom veľmi páčil. Po krásnych tónoch hudby a malom triednom divadielku sme sa zhodli, že najkrajšie darčeky sú tie, ktoré vytvoríme vlastnými rukami. Tento krát  sme vyrábali mozaikové obrázky, či 3D pohľadnice.  

Príjemní ľudia, pokojná atmosféra aj vôňa vianočného čaju, to všetko prispelo ku krásnemu prežitiu spoločných chvíľ.

Príjemné prežitie vianočných sviatkov a šťastný Nový rok

želajú žiaci 3.A  a  tr.uč. J. Šišková

         

Vyhodnotenie výtvarných prác v rámci ,,Týždňa zdravej výživy“

V rámci tradičného TÝŽDŇA ZDRAVEJ VÝŽIVY bola na 1. stupni vyhlásená výtvarná súťaž na „zdravú“ tému.

V kategórii prác 1. a 2. ročníka boli najúspešnejšie práce týchto žiakov:

Katka Kovalská – 1. A

Timothy Horoba – 1. A

Vladko Andráš – 2. A

Ivanka Szekelyová, Magdalénka Ondušová – 2. A

V kategórii 3. a 4. ročníka to boli práce žiakov:

Sára Majerčáková, Zoja Hermelová, Vivien Kriššáková,  Karolína Gnipová – 3. A

Anna Mária Bednarčíková – 4. A

plagát 3. C – Džadoňová, Badžová, Birošík, Košuth, Špes, Pikovská, Vnenčáková, Želonková

                                                                                       (HG)

kategória 1.-2.ročník

Katarína Kovalská                      Timothy Horoba                           Vladko Andráš   

                              

Ivanka Szekelyová, Magdalénka Ondušová

kategória 3. - 4. ročník

plagát 3.C                                                    plagát 3.A                      Anna Mária Bednarčíková          

                

 

FAREBNÝ  TÝŽDEŇ   ZDRAVIA V 2.A TRIEDE

V čase od 11.11.2013 do 15.11.2013 sme mali  TÝŽDEŇ  ZDRAVIA.  Ovocie a zelenina hýria farbami, ktoré prezrádzajú ich špecifický prínos pre zdravie. Aj náš farebný týždeň zdravia sa niesol v znamení rôznych farieb a  zvýšenej konzumácii ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov. Každý deň bol ladený do inej farby.

PONDELOK - Deň vody  ( modré tričká)

UTOROK - Ovocný deň  ( červené tričká)

STREDA - Syrový deň ( žlté tričká)

ŠTVRTOK - Zeleninový deň ( zelené tričká)

PIATOK - Jogurtový deň ( biele tričká)

Našou snahou bolo, aby si v daný deň, deti priniesli ovocie, zeleninu, syr, jogurt....... Každý deň sme sa veľa dozvedeli o našom zdraví. V pondelok sme si zašportovali, v utorok nás čakali Ovocníčkovia a ich zábavné hádanky o ovocí. V stredu sme maľovali, vo štvrtok sme vyrábali mozaiky z vrchnáčikov a na záver, v piatok sme nezabudli ani na našu chrbticu a zacvičili sme si na fitloptách.

Veríme, že aj touto zábavnou formou sme podporili u detí väčší záujem o zdravé stravovanie a zdravý životný štýl.

                                                                                                      tr.uč. Ondo-Eštoková

                 

 

Olympijské jesenné hry v čítaní

V rámci hodín SJL sme zavítali do knižnice.  V duchu Olympijských hier sme súťažili v čítaní. Naše hry boli v znamení šarkana – ako symbol  jesene.  Každé hry musia začať sľubom:

„ JA ,  ČITATEĽ VEĽKÝ,

ČÍTAM, KÝM SKOČÍM DO POSTIEĽKY.

KNIHY JA RÁD MÁM,

VEĽKÝ POZOR NA NE DÁM!

KEĎ BUDEM V KNIŽNICI,

NEROZHÁDŽEM ICH NA POLICI.

BUDEM ICH VEĽKÝ PRIATEĽ,

TO SĽUBUJEM JA – VEĽKÝ ČITATEĽ!“

 

Po prečítaní olympijského sľubu sme sa hneď pozreli, aké úlohy nám priniesol šarkan. Na chvoste mal pripevnené jesenné listy, na ktorých sme si našli úlohy.  Rýmovali sme, skladali popletené verše básne, súťažili sme v púšťaní šarkanov, no dokonca sme sa zahrali na nezbednú myšku, ktorá vlezie deduškovi do čižmy. Za každú úlohu sme dostali papierových šarkanov.

Nie je dôležité vyhrať, ale ČÍTAŤ, preto sme na  záver všetci  získali olympijské čokoládové medaily ako sladkú odmenu. Ďakujeme Mestskej knižnici v Kežmarku, našej milej pani Dáške, za nádherné  hravé čítanie.

 

Veselí čitatelia z II.A triedy a tr. uč. Ondo-Eštoková

 

                                              

 

Netradičné vyučovanie v ZOO

V rámci hodín  prírodovedy sme sa rozhodli pre zážitkové vyučovanie.   Žiaci 2.A a 3.B sa vybrali na exkurziu  do ZOO v Spišskej  Novej Vsi.  Aj keď nás ráno čakalo upršané počasie, nebránilo nám to tešiť sa na nové zážitky.  V zoologickej záhrade nás už čakali ošetrovatelia a pani lektorka, ktorá nás pozvala do ich zvieracieho sveta. V krásnej učebni sme si rozprávali o domácich zvieratkách, o tom, ako a prečo zdomácneli, aký z nich máme úžitok. Vyučovanie bolo plné súťaží a hier, takže sme si ani neuvedomili, ako čas letí.  Pozreli sme si krátku rozprávku a na záver sme dostali darčeky za aktivitu.  Naše netradičné vyučovanie pokračovalo v kontaktnej ZOO, kde sme mali možnosť kŕmiť kozičky, pohladkať ich, dokonca dať si preteky  s capkom.  Ostatné zvieratká v ZOO už netrpezlivo vyzerali, kedy si  ich prídeme pozrieť.  V tento pracovný deň bolo v ZOO veľmi málo návštevníkov, takže sme si spokojne mohli pozrieť všetky zvieratká. A tie akoby vedeli, že sa majú pred nami ukázať  v čo najlepšom svetle. Veselé opice skákali  a ukázali nám akrobatické kúsky, medveď mal práve ranný kúpeľ a lev, ten sa nedal rušiť a pokojne si nás obzeral. Dával nám najavo, kto je tu kráľom zvierat. Keď sme desiatovali, prišli sa na nás pozrieť labute a divé kačky. Tie boli našou návštevou nadšené, pretože aj im sa ušiel kúsok z našich chlebíkov.  Uchvátení  sme sledovali všetku tú krásu a divy našej prírody.  Zvedavé bolo  aj slniečko, ktoré keď začulo náš veselý smiech,  zvedavo vykuklo a začalo sa na nás usmievať.  Chceme sa poďakovať všetkým pracovníkom  ZOO v  SNV za príjemné a nezabudnuteľné zážitky. 

A Vy,  milí kamaráti, určite si nájdite čas so svojimi rodičmi a tiež sa niekedy vyberte do tejto malej, ale o to krajšej,  jedinečnej zoologickej záhrady.

                                                                                        Ondo-Eštoková, Frankovičová

 

 

Pozrite sa, šarkan letí“

Už ako tradične v tomto jesennom čase konala sa na našej škole Šarkaniáda.  Žiaci 3.B, 2.A a PA sa už nedočkavo hrnuli na kopec neďaleko našej školy. Počasie bolo priam ideálne, slniečko nás všetkých zohrievalo svojimi lúčmi, ale vetrík pofukoval akurát dosť na to, aby šarkany krásne lietali. Niektoré lietali vysoko :o)  vysokooooooo :o) , iné sa motali po zemi a čakali na svoju chvíľu.  Bolo veľa radosti a smiechu. Rozlúčiť sa so šarkanmi bolo pre nás veľmi ťažké, preto sme si povedali, že si to určite zopakujeme.

 

                     Bednarčíková, Frankovičová, Ondo-Eštoková

 

 

„BEH ĽUBICOU“

Dňa 11.10.2013 sa organizoval XVII. ročník  „Beh Ľubicou“,ktorý organizovala ZŠ Ľubica a obec Ľubica. Žiaci škôl kežmarského okresu behali v areáli školy v jednotlivých kategóriach.A,B,C,D,E,F. Našu školu reprezentovalo 15 žiakov I. stupňa:

Kategória „A“ 450m :  Katarína Kovalská 1.A          1. miesto

                                      Ema Tokarčíková 1.A           2.miesto  

                                       Richard Labuda 1.A                               

                                            Kategória „B“ 450m :   Tatiana Dovjaková 

                                                                                  Jakub Jackulík 2.A

                                                                                  Lucián Kašela 2.B                 4.miesto

                                                                                  Gabriel Miškovič 2.B

                                                                                  Lea Kaminská 2.C

                                      Dušana Džadoňová 3.C         2. miesto,

                                   Natália Džadoňová 3.B        3.miesto

                                    Martin Majerčák 3.B            2.miesto

                                               Kategória „C“ 600     Sofia Markéta Modlová 4.A

                                                                                   Eva Kovaříková 4.A

                                                                                   Daniel Tokarčík, 4.A

                                                                                   Ján Blaško 4.A

 Víťazom  blahoželáme a všetkým žiakom ďakujeme, za úspešnú  reprezentáciu našej školy.

                                                                                       Mgr. M. Müncnerová

 

  FESTIVAL VEDY - Noc výskumníkov  2013

V piatok, 27. 9. 2013, sa uskutočnil už 7. ročník FESTIVALU VEDY – Noc výskumníkov 2013. Je to medzinárodný festival, na ktorom prezentujú vedci svoju prácu, zaujímavé exponáty  a  výsledky svojho bádania.

Pravdaže sme tam nemohli chýbať.   Naši  „výskumníci“  z tretieho a štvrtého ročníka už dlho riešia mnoho pre nás neriešiteľných otázok a práve teraz sa naskytla príležitosť nájsť na ne odpovede. Vycestovali sme teda do Košíc. V OC Optima nás už netrpezlivo očakávali vedci z rôznych oblastí, ochotní odpovedať na naše zvedavé otázky. Nadšení našim záujmom, nám vysvetlili rôzne fyzikálne zákony, chemické  deje, ba aj biologické záhady. Skúšali sme silu kameňov, hľadeli do úžasne moderných mikroskopov, pozorovali  baktérie aj mäsožravé rastliny. Neprehliadnuteľnými boli emocionálny a humanoidný robot, robotický pes, autá, helikoptéra, plášť neviditeľnosti, laserové scanovanie, 3D bodky...

Máme veľmi veľa zážitkov a nových vedomostí, konečne sme sa stretli s naozajstnými  vedcami! Priznávame, naša predstava bola trošku iná – okuliare, plášť, dlhá brada, zamyslený pohľad, zaprášené laboratórium. Realita je našťastie iná, tak snáď niektorí z nás sa možno o pár rokov stanú váženými vedcami v modernom laboratóriu na akademickej pôde.

Dovidenia o rok! Stretneme sa opäť, to už ale budeme o niečo starší a určite aj o niečo  skúsenejší vo vedeckej oblasti bez hraníc.

                                                                                                                                                     J. Šišková

                                        

 

Imatrikulácia prvákov

26.9.2013 bol pre  všetkých prváčikov v celom Kežmarku slávnostný deň. Čakala ich slávnostná imatrikulácia na námestí. Žiakov sprevádzali celou pasovačkou princezné. Najvážnejšou časťou celej pasovačky bol slávnostný sľub, počas ktorého boli prváčikovia pasovaní rytiermi do úlohy školákov. Aby na tento deň nezabudli, dostali pamätné listy a sladkosti. Veríme, že naši prváci budú radi chodiť do našej školy a prajeme im veľa úspechov.

                                                                                     ( MonSim)

                                                     

 

šk.rok 2012/2013

 

"Najlepší matematikár"

 

               

24.06.2013 sa uskutočnila súťaž o "NAJ" MATEMATIKÁRA  1. a 2. ročníka. Žiaci zdolávali úlohy a overovali si v nich svoje vedomosti, ktoré počas roka nadobudli. V piatich úlohách porovnávali, sčítavali, odčítavali, priraďovali správny výsledok, riešili slovné a logické úlohy. Súťaže sa zúčastnili traja najlepší matematikári z tried. Všetci si odniesli okrem zážitku aj medailu ako pamiatku na tento deň. Víťaz však môže byť len jeden. Tí najlepší si odniesli diplom a cenu.

                        

    Výsledky:           Prvný ročník                                          Druhý ročník

                     1. miesto: Boris Šiška I.A                       1. miesto: Martin Majerčák  II.B

                     2. miesto: Vladimír Andráš I.A                2. miesto:  Martin Varšo      II.A

                     3. miesto: Lea Kaminská  I.C                  3. miesto: Semaňáková Viktória  II.A

                                                                     

 

p. uč. Frankovičová, Ondo-Eštoková

 

 

Čitateľský  maratón

               

Dňa 4. júna 2013 v čase od 9:00 do 15:00 sa zrealizoval už 6. ročník najpočetnejšieho detského čitateľského maratónu "Čítajme si..." Do podujatia sa prihlásilo 168 regionálnych a školských knižníc a škôl z celého Slovenska a čítalo v ňom 36 321 detí, čím sa prekonal rekord z minulého roku. Podujatie bolo opätovne cielené na deti od 6 do 15 rokov, ktoré navštevujú základné školy, osemročné stredné školy a gymnáziá. Aj žiaci našej školy sa zapojili do čitateľského maratónu.

Každoročné prekonávanie rekordu je len formou, prostredníctvom ktorej chce organizátor podujatia, Linka detskej istoty, dosiahnuť cieľ projektu - podporiť čítanie u detí, podporiť návštevy knižníc a zároveň poukázať na význam literatúry pre detského čitateľa.

Prehľad ročníkov projektu „Čítajme si“:   

V roku 2008 sa zúčastnilo projektu 2 912 detí.
V roku 2009 sa zúčastnilo projektu 10 798 detí.
V roku 2010 sa zúčastnilo projektu 21 234 detí.
V roku 2011 sa zúčastnilo projektu 30 480 detí.
V roku 2012 sa zúčastnilo projektu 35 542 detí.

V roku 2013 sa zúčastnilo projektu 36 321 detí.

                                                                                  
Makarová Hilda

Deň Európy v 4.A

Zrejme len málo ľudí v Európe vie, že 9. máj je vyhlásený za Deň Európy. V tento deň minister zahraničných vecí Róbert Schuman navrhoval, aby bola vytvorená nadnárodná  európska inštitúcia, ktorej úlohou by bolo riadenie uhoľného a oceliarskeho  priemyslu,  teda odvetí, ktoré v tom čase boli základom  celej vojenskej moci. Vyzval Francúzsko,  Nemecko a ďalšie európske  krajiny na to, aby spojili svoju výrobu uhlia a ocele.

Všetko sa teda začalo toho dňa. Preto sa počas milánskeho samitu čelných predstaviteľov EÚ v roku 1985 rozhodlo,  že 9. máj bude „Dňom Európy“.                                                                                                                                       

Aj  žiaci 4. A  si pripomenuli tento deň spolu s rodičmi. Pripravili si pre rodičov krátke, výstižné a pútavé priblíženie európskych krajín. Rozprávali o krajinách v anglickom a slovenskom jazyku. Nasledovala práca v skupinách, kde spolu s rodičmi vytvárali zaujímavé projekty o krajinách.  Práca im išla pekne od ruky.

V závere si zmerali sily rodičia aj deti v ,,Európskom teste“. Víťazmi boli všetci a zaslúžili si sladkú odmenu. Za krásne popoludnie ďakujeme !

                                                                                                                            ( MonSim)

            

 

                            

Deň matiek

Pri príležitosti Dňa matiek si žiaci z 3. A pripravili netradičný program pre svoje mamičky. Rozhodli sa osláviť tento deň v športovom duchu. Mamičky so svojimi deťmi mali možnosť súťažiť v netradičných športových disciplínach a na záver si zahrali proti svojim ratolestiam turnaj vo vybíjanej. Deti darovali mamičkám  sladké a zdravé jabĺčka. Všetci sme síce unavení, no s úsmevom na tvári sme v podvečer opúšťali školskú telocvičňu.

Mamičkám patrí ešte raz veľké ĎAKUJEME!

                                                                                                                     (mirder)

                                                       

 

Netradičné vyučovanie v prírode

               

Tohtoročnú jar sme očakávali o čosi dlhšie, preto sme sa nevedeli dočkať prvej vychádzky do prírody.  Po jesennom výlete spojenom s umiestnením búdok pre sovy, sme navštívili blízky les pri príležitosti mesiaca lesov. A veru! Mali sme čo pozorovať! Ing. Anton Potaš z PIENAP-u nám pripravil environmentálnu prednášku priamo v lese. Pozorovali sme prebúdzajúcu sa prírodu, určovali ihličnaté aj listnaté stromy, pozorovali vtáky, hmyz, kvitnúcu liesku, či klíčiaci javor.

Zážitkové učenie je jednou z mnohých foriem vyučovania a my sme mali možnosť upevniť a overiť si svoje vedomosti priamo v našom lesoparku. Spokojní a plní dojmov, sme sa vrátili do školských lavíc, kde môžeme aj ďalej využívať naše nové skúsenosti.

 

                                                        žiaci 2. A, tr. uč. J. Šišková

Deň ZEME

22. apríl- Deň Zeme- jednou z tradícií našej školy, je pripravovať rôzne aktivity k tomuto krásnemu sviatku. Prispeli sme  k oslave Zeme tak, že sme vyčistili  park od odpadkov, vytvárali sme krásne obrazy z odpadu, videli sme pekné environmentálne divadlo o lese. Tento rok sme využívali farebné vrchnáky z PET fliaš, ktoré sme niekoľko mesiacov zbierali, čím sme prispeli k separovaniu odpadov.Naše chodníky sa premenili na krásnu farebnú paletu, veď na oslavu patrí veľa farieb a naša krásna modrá planéta si to isto zaslúži.Tu sa naša pomoc nekončí! Pravidelne triedime odpad, zbierame starý papier, čistíme park.Veríme, že naša planéta ostane stále krásna, aby  si tú nádhernú prírodu mohli užiť všetci, aj tí, ktorí sa ešte len narodia.


        

žiaci 2.A a 2.B

 

 

Lesnícke dni v kežmarskom lesoparku Sever

Lesníci Štátnych lesov TANAPu, Vojenských lesov a majetkov, odštepného závodu Kežmarok, Mestských lesov Spišská Belá a Lesov mesta Kežmarok pripravili v spolupráci s mestom Kežmarok bohatý program pre všetkých, ktorí majú radi les. Štvrtáci z našej školy sa zúčastnili týchto tvorivých dielní , ukážok vábenia zveri a vedomostných súťaží v ekohrách.  Mali možnosť overiť si svoje vedomosti v praxi. Hľadali stopy zvierat, snažili sa ich správne  pomenovať, podľa kôry stromu  určovali, o aký strom ide, rozoznávali lesné plody a rastliny. Za každú správnu odpoveď dostali písmenko,  a tak mohli vylúštiť tajničku, ktorá znela...Lesy sú pľúcami zeme.  Za správne vylúštenú tajničku boli odmenení medailami a darčekmi. Žiakom sa takéto príjemné predpoludnie v kežmarskom lesoparku Sever veľmi páčilo a už teraz sa tešia na budúci rok.

                                                                                                                   ( MonSim )

Logická olympiáda

Tento rok sa koná nultý ročník celoslovenskej súťaže LOGICKÁ OLYMPIÁDA , ktorý je určený žiakom z tried pre intelektovo nadaných žiakov. Aj naša škola sa zapojila do tejto súťaže. Školské kolo sa uskutočnilo 25.4.2013. Zúčastnili sa ho žiaci  z nadaných tried. Dvaja víťazi z každej kategórie sa  zúčastnia na celoslovenskom kole  logickej olympiády na Pedagogickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. Stretnutie víťazov školských kôl prebehne za účasti partnerov súťaže, a odborných prednášok venovaných problematike intelektovo nadaných detí.

                                                                                        ( MonSim )

Týždeň hlasného čítania 2013

Tento školský rok otvorilo Združenie Orava už 12. ročník akcie, ktorá chce prostredníctvom rozprávky zblížiť dva svety – svet dospelých a svet detí.

Tretiaci a štvrtáci našej školy si zvolili 7 dní v apríli (18. – 24.), počas ktorých putovali „S knihou krížom-krážom po Európe“. Pod týmto názvom sa totiž uskutočnil tohtoročný Týždeň hlasného čítania.

 Každý zo siedmich dní si žiaci, ktorým rodičia alebo iní dospelí denne nahlas čítali aspoň 10 – 15 minút, vyfarbovali vo svojich mapách jednotlivé časti dobrodružnej cesty a zároveň dostávali na každý deň úlohu, ktorú bolo treba splniť. Za každú splnenú úlohu získavali indície – písmenká, ktoré im mali pomôcť vyriešiť finálnu úlohu.

Deti postupne navštívili najväčších rozprávkarov v ich rodných krajinách. Zoznámili sa nielen s ich menami, ale aj s hlavnými mestami krajín Európy, odkiaľ spisovatelia pochádzajú, ako aj s ich najznámejšími rozprávkovými hrdinami.

Záverečným zadaním bolo – vylúštiť názov mesta všetkých kníh sveta, ktorým je ALEXANDRIA.

 Toto bývalé hlavné mesto Egypta sa dlhé roky pýšilo najväčšou knižnicou antického sveta. V tejto knižnici bolo umiestnených neuveriteľných 500 000 zvitkov, o ktoré sa opierala tvorba básnikov a umelcov starovekého sveta. Hlavnou úlohou knižnice bola snaha zhromaždiť knihy všetkých národov na Zemi a boli v nej uchovávané najcennejšie poznatky mysliteľov antickej doby. Pôvodná knižnica bola zničená za dodnes úplne neobjasnených okolnosti, predpokladá sa, že sa stala obeťou požiaru a k úplnému zničeniu došlo okolo roku 382.

Vo Svetový deň knihy 23. apríla 2002 bola slávnostne otvorená nová moderná alexandrijská knižnica, ktorá slúži opäť svojmu poslaniu a patrí medzi jednu z najväčších knižníc súčasného sveta.(viď http://www.zdruzenieorava.sk)

Okrem nevšedných popoludní v škole s rodičmi, zažili deti aj veľa zábavy, objavovali svet príbehov  a samy mohli realizovať svoj dôvtip a tvorivosť.

                                                                                                                     ( HenGlo )

 

 

Noc s Andersenom 2013

V piatok 5. apríla 2013 sa konal už ôsmy ročník Noci s Andersenom na Slovensku, počas ktorého strávilo nezabudnuteľnú rozprávkovú noc v 197 verejných a školských knižniciach vo všetkých regiónoch Slovenska viac ako 8 500 slovenských detí.  Úspešné podujatie na Slovensku od roku 2006 koordinuje Spolok slovenských knihovníkov a zatiaľ každý rok bol prekonaný rekord v počte prihlásených knižníc a v počte detí. Motivácia je veľká - je vedecky dokázané, že vďaka čítaniu kníh majú deti oveľa bohatšiu slovnú zásobu. Dosahujú lepšie výsledky v škole a čo je najdôležitejšie, v knihách nachádzajú aj vhodné vzory správania pre reálne životné situácie. Čítanie má stále svoj význam a je stále moderné! Podujatie sa koná vždy v posledný piatok pred narodeninami dánskeho rozprávkara – Hansa Christiana Andersena.  Noc s Andersenom  je medzinárodná akcia, do ktorej sa zapojili deti  v austrálskom Syndey,  deti v Poľsku, Slovensku, v Čechách,  vo Francúzsku, v Anglicku, v USA a na mnohých miestach Slovinska, Chorvátska, v ruskej Kirillovke a Novorossijsku. 

Naša škola Nižná brána sa opäť zapojila do tejto krásnej akcie.  Akcia bola venovaná tým najmladším školákom. V  tento deň sa slávnostne naši prváci a druháci stali držiteľmi čitateľských preukazov. Tým sa pre ne  otvorila nová brána do sveta rozprávok.  Rozprávkové dopoludnie spestrila beseda s pani knihovníčkou Dagmar Babiarovou.  Žiakom porozprávala o knihách,  knižnici a spoločne si  predniesli sľub, ktorým spečatili svoju vernosť ku knihe. V školskej knižnici  si potom žiaci prezreli knihy, ich usporiadanie a s pomocou pani knihovníčky si prvýkrát vypožičali knihy.  Popoludní v skupinách  si žiaci rozprávky nielen čítali, ilustrovali, ale aj počúvali a pozerali. Našu školu  navštívil pán spisovateľ  Valentín Šefčík, ktorý nám  zaujímavo porozprával o svojich veselých básničkách a knihách. Dozvedeli sme sa ako kniha vzniká a kde sa zbierajú námety na tvorbu knihy .  Neskoro popoludní začalo veľké divadlo. Žiaci  dramatizovali príbehy a na chvíľu sa stali hercami. Iní  hrali svoje príbehy s bábkovým divadlom. V závere všetkých čakala rozprávková žaba, ktorá sedela na poklade. Len ten, kto bol šikovný a dokázal zvládnuť úlohy, dostal poklad. 

V závere by sme chceli poďakovať  Mestskej knižnici Kežmarok za výbornú spoluprácu, krásne privítanie našich najmenších čitateľov v knižnici .

Snahou nás učiteľov je, aby sa z našich začínajúcich čitateľov, ktorí sa len prednedávnom naučili  všetky písmená, stali čitatelia na celý život. Prajeme im, aby prežili s knihou veľa radostných chvíľ, potešenia a zábavy.

 Anna Ondo-Eštoková

Beseda s pánom spisovateľom Valentínom Šefčíkom

 

 

 

Deň ľudovej rozprávky 2013

16. marec je vyhlásený za Deň ľudovej rozprávky. Do čítania ľudovej rozprávky sa  tento rok zapojili aj žiaci 4.A a 4. B triedy. Od 1. -15. marca sme mali zvládnuť  prečítať 15 ľudových rozprávok. 

Tento rok to boli rozprávky o zvieratkách, ktoré normálne hovoria a neraz sa správajú  rovnako ako ľudia. Niektoré sú dobré, niektoré zlé, niektoré figliarske, iné trošku hlúpučké.

To, či  deti čítali správne , pozorne a pochopili rozprávky si overili pomocou kvízu, kde na základe indícii museli napísať správnu odpoveď. Tieto kvízy robili so žiakmi tety knihovníčky v knižnici.

 

                                                                                                                                                                                                                        ( MonSim)

 

 

                                                                       Beseda so spisovateľkou

Posledný februárový deň obohatila vyučovanie žiakov 3. a 4. ročníka spisovateľka LENKA GAHÉROVÁ. Predstavila nám svoju tvorbu (pre dospelých tvorí od roku 2006), ale hlavne svoju knihu určenú práve deťom –  TriDé z 3.D.

            Toto predpoludnie s autorkou bolo plné pozoruhodných slov, smiechu, zábavy, súťaží, ale hlavne čitateľských predsavzatí a nezabudnuteľných dojmov. Ďakujeme a LENKE GAHÉROVEJ prajeme veľa dobrých pisateľských nápadov a vďačných čitateľov!          

                                                                                                                                      (H. G.)

 

 

Valentínska sánkovačka

Valentín - tento deň sa každý snaží byť k iným milý, usmiaty, pozorný. Najväčšiu radosť máme vtedy, keď je v detských očiach radosť a na perách smiech. Vybrali sme sa na sánkovačku, kde sme sa naozaj veľmi dobre zabavili, veď deti a sneh, to je tá najlepšia kombinácia na radosť. Nielen na Valentína, ale vždy je príjemné sledovať usmiate tváre detí. Tešíme sa na každý ďalší spoločný deň. 

p.uč. Janka, Tinka, Anička 

 

Báseň 2012

V mesiaci december sa žiaci z 3. A zapojili do  IX. ročníka celoslovenskej literárnej súťaže Báseň 2012. Z celkového počtu 317 žiakov základných škôl a osemročných gymnázií získala naša žiačka Karinka Gibľáková prémiovú cenu v 2. kategórii s básňou Moja izba. Porota zvlášť ocenila aj aktívny prístup niektorých škôl pri vyhľadávaní a usmerňovaní literárne nadaných detí a medzi takto ocenených patrí aj naša škola.

Všetkým žiakom ďakujeme a prajeme ďalšie tvorivé úspechy!

                                                                                                                    (mirder)

 

Zimná rozprávka - Deduškova rukavička

 

Malé SLNIEČKA z 1.A triedy si pripravili pre svojich rodičov vianočný darček a pozvali ich na zimnú rozprávku O stratenej deduškovej rukavičke. Zahrali sa na malých hercov a rodičom sa to veľmi páčilo. Na tvorivých dielňach si spoločne vyzdobili rukavičky a na pomoc si privolali aj Rafaelu stonožku. Na našu zimnú rozprávku sa prišli pozrieť aj kamaráti z MŠ Severná.

   

tr. uč. Anna Ondo-Eštoková

 

Video

 

 

Vianočné tvorivé dielne 2.A

 

13.12., presne na Luciu, sme sa stretli na tvorivých dielňach. Vyrábali sme veľmi zaujímavé vianočné ozdoby.

Zdobené zlaté  hviezdy, flitrované ryby, či rôznorodé šperky z Fima, to všetko stihli vytvoriť šikovné rúčky žiakov aj rodičov.

Našich hostí sme privítali veselým programom.  Chlapci všetkým povinšovali krásne Vianoce a šťastný Nový rok a dievčatá sa predviedli na módnej prehliadke v anglickom jazyku.

Boli to príjemné chvíle a my sa už tešíme na Vianoce.

 

Všetkým krásne vianočné sviatky želajú žiaci 2.A a p. uč. Janka Šišková

 

 

 

Vianočné pečenie perníkov

Pečenie perníkov na našej škole nie je žiadnou novinkou. Každý rok sa na túto činnosť žiaci veľmi tešia, lebo vedia, že nám zvestí príchod Vianoc. Detí zo  4.A triedy sú v tom už  zruční. Dokážu upiecť , ozdobiť a vytvoriť krásne perníky  na vianočný stôl. Aj tento rok sa školskou chodbou  niesla príjemná vôňa a najkrajšie to bolo, keď zasadli k stolu nielen deti, ale aj ich šikovné mamičky a oteckovia, ktorí spolu s nimi ozdobili ich výtvory.

Miestnosťou sa niesla vianočná hudba a atmosféra bola skutočne  tvorivá. Krásne Vianoce...

                                                                                                       ( MonSim)

                                                       

              

13.11.2012   ,,Svetový deň dobrosrdečnosti“

Dňa 13.11. sme si pripomenuli Svetový deň dobrosrdečnosti. Celý tento deň sa v tretích a štvrtých ročníkoch  niesol v duchu dobrosrdečnosti, kde žiaci zamerali svoje aktivity na vykonávanie drobných, dobrých skutkov.

Dobrosrdečný človek prejavuje dobré srdce, pomáha druhým, aby sa mali lepšie. Dobrosrdečnosť nie je len o obdarúvaní, je to vzácna vlastnosť človeka k človeku. Týmto dňom sme si chceli pripomenúť dobrých ľudí, ktorí nezabúdajú na iných a prejavili sme im úctu . 

V rámci tejto akcie mali možnosť žiaci priniesť školské pomôcky, ktoré potrebujú a urobia radosť deťom z krízového centra SOS v Kežmarku.

                                                                                                  ( MonSim)

                                                                                               

Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí

19.11.  je Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí. Týranie sa môže dotknúť každého z nás. Veď práve deti sú tak bezbranné a potrebujú veľa lásky. Majú právo na ochranu pred všetkými formami násilia, preto sme zorganizovali  besedu pre žiakov 3. a 4.ročníkov s príslušníkom polície, ktorý im túto  problematiku priblížil a objasnil.

Dúfame, že zabránime takýmto negatívnym javom a že okolo nás budú len šťastné a usmiate deti.

                                                                                                       ( MonSim)

                                                                                    

TÝŽDEŇ BOJA PROTI DROGÁM 12.11.2012 - 16.11.2012

 

Počas celého týždňa sme sa snažili aktívne budovať Zdravý životný štýl.  Naši starší spolužiaci každý deň odštartovali tematickou rozhlasovou reláciou, ktorá nás uviedla a naštartovala do nového zdravého dňa.Hneď na začiatku si prváci a druháci poriadne zašportovali.Utorok sme venovali mliečku, navštívili sme aj Tatranskú mliekareň TAMI, kde sa o mliečku, jeho spracovaní a výrobkoch dozvedeli žiaci 1. a 2. ročníka veľa zaujímavých noviniek. Streda bola netradične veľmi farebná, dokonca sme si vytvorili živú dúhu. Svoje zručnosti sme využili na Tvorivých dielňach, kde žiaci vytvárali nadrozmerné výtvory ovocia a zeleniny.  Tretiaci a štvrtáci ukázali svoju šikovnosť dokonca v 3D výtvoroch. Naše farebné výrobky  hravo zdobia priestory  školy. Vo štvrtok športovali tretiaci a štvrtáci, zatiaľ čo mladší spolužiaci ochutnávali zdravé potraviny. Heslo dňa: „Ovocie a zeleninka, to je naša cukrovinka!“ A aby sme nezabudli na pitný režim, ten mal svoj deň v piatok. Pili sme veľa vody, ale aj ovocnú šťavu, či citronádu.Bol to naozaj krásny týždeň a preto si chceme zachovať tento zdravý životný štýl aj do ďalších dní...

J.Š.

            

 

OKTÓBER - MESIAC ÚCTY K STARŠÍM

 

Nie nadarmo sa hovorí, že staroba je " Jeseňou života." Terajšia jeseň je krásna a príjemná ako naši starkí. Naši žiaci to vedia a v mesiaci " Úcty k starším" potešili starkých v Domove dôchodcov. Pripravili pásmo piesní, básni a tancov. Deti sa na túto akciu dôkladne pripravili a tešili. Ale viac naši starkí, ktorí nás odmenili potleskom, úsmevom ba aj objatím. Akciu opakujeme už druhý rok a v tradícii chceme pokračovať. 

Žiaci II.C s p. uč. A. Šmelkovou

                              

 

 

V KRÁĽOVSTVE  MATEMATIKY  29.10.2012

Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno kráľovstvo Matematiky. Žil v ňom veľmi smutný kráľ Baltazár Baltazárovič, ktorý stratil svoje rozprávkové matematické kľúče. Preto sa rozhodol, že zvolá všetkých princov a princezné z kráľovstiev prvého a druhého ročníka. Šikovné deti si vyrobili erby svojich kráľovstiev a prišli ku kráľovi, aby mu pomohli v hľadaní stratených kľúčov. V komnatách ich už čakali princezné, ktoré pomáhali deťom riešiť matematické rozprávkové úlohy. Mladšie deti oberali začarované jabĺčka z matematického stromu a podarilo sa im to len vtedy, keď správne vyriešili matematický príklad. Hľadali začarované hrušky, ktoré černokňažník Bonifác začaroval matematickým kúzlom. Lúštili matematické hádanky, ktoré  hravo vyriešili.

Starší kamaráti z kráľovstiev druhého ročníka pracovali s čarovnými predmetmi. Počítač a interaktívna tabuľa spestrila matematické predpoludnie a po úspešnom zvládnutí edukačných programov získali aj oni stratený kľúč. Kráľ sa prenáramne potešil, že má opäť svoje kľúče a od veľkej radosti obdaroval detí čarovnými mincami zo svojho pokladu.

Na záver  kráľ Baltazár zaželal všetkým deťom veľa úspechov v matematike a pozval ich ku kráľovskému stolu na poriadnu  hostinu.

Žiaci 1.A, 1.B, 1.C, 2.A, 2.B, 2.C


 

Vysoké Tatry -3.A, 4.A

V sobotu 29.9. hneď ráno zasvietilo slniečko a my sme vedeli, že nás čaká prekrásny deň. Spolu s rodičmi a pani učiteľkami Mirkou a Monikou, sme sa vybrali na túru do Vysokých Tatier.
Na Hrebienok sme sa nevyviezli pozemnou lanovkou, ale statočne sme zdolávali prírodné prekážky a aj sami seba, čo bol pre niektorých z nás obrovský zážitok, lebo takúto túru absolvovali prvý krát. Z Hrebienka naše kroky smerovali k Bilíkovej chate a k Studenovodským vodopádom. Zážitok z krásnej prírody a slnečného počasia nám vnukol myšlienku pokračovať ďalej, a tak sme sa vybrali smerom k Reinerovej chate, kde sme sa posilnili jedlom a trochu si oddýchli. Stretávali sme po ceste aj spolužiakov z iných škôl, pretože v tento deň sa konala akcia Čisté hory.
Domov sme sa vrátili unavení, ale s obrovskými zážitkami a s myšlienkou, kam pôjdeme na ďalšiu túru.

 

                                                                                                                                  ( MirDer, MonSim)

                                                                     

NOC VÝSKUMNÍKOV 2012

 

FESTIVAL VEDY Noc výskumníkov 2012 bol väčší ako všetky predchádzajúce ročníky. Podujatia v Košiciach, Žiline, Tatranskej Lomnici, Banskej Bystrici a Bratislave navštívili tisícky ľudí všetkých vekových kategórií.

Naši malí výskumníci navštívili observatórium SAV v Starej Lesnej, aby sa stretli s ozajstnými vedcami a na vlastnej koži zažili cestu za poznaním vedy.

Mali možnosť prejsť po Náučnom chodníku Astronomického ústavu SAV, ktorého cieľom bolo stručne sa oboznámiť s prístrojovým vybavením a vedeckým zameraním pracoviska, ktoré má svoje observatóriá aj na Skalnatom plese a Lomnickom štíte. Prechádzkou vesmírom nás sprevádzal pán Ing. P. Schwartz, ktorý „ budúcim vedcom“ poskytol zaujímavé informácie o najdôležitejších objektoch astronomického výskumu.

Navštívili sme pavilón G2, kde sme videli najväčší ďalekohľad na Slovensku- zrkadlový ďalekohľad typu Cassengrain s priemerom objektívu 0,6 m a ohniskovou vzdialenosťou 7,5 m. Slúži na fotometrické meranie jasnosti hviezd a komét a hľadanie extrasolárnych planét.

Výskumníci z I.A, II.A, II.B

 

 

NA POTULKÁCH V PRÍRODE

 

Babie leto nás láka svojim príjemným počasím do prírody, preto sme sa rozhodli stráviť náš voľný čas veľmi netradične. V spolupráci s pánom Potašom, pracovníkom štátnej ochrany prírody a členom Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko, sme umiestnili búdky pre najmenšie sovy, priamo v prírode. Spojili sme príjemné s užitočným. Nedeľa patrí rodine,  tak sme sa vybrali všetci, aj mamky a ockovia, do  Bachledovej doliny.

V stredisku Sun Bachledova sme sa do cieľa vyviezli lanovkou. Na jej vrchole sú  biotopy rôznych druhov vtáctva. Mali sme šťastie, pozdravil nás Ďateľ čierny, čomu sme sa veľmi potešili a tiež sme pozorovali dutiny, ktoré zanechal svojim silným zobákom v kôre stromov.  

Vybrali sme dva vysoké stromy, na ktoré naši ockovia  umiestnili špeciálne zhotovené búdky pre sovy. Veríme, že sme sovičkám pomohli a uľahčili tak ich hniezdenie.

Les žije svojim vlastným životom a my môžeme byť len jeho pozorovateľmi.

Prídeme opäť na jar, pozrieť, či majú „domčeky“ svojich obyvateľov a možno pridať aj ďalšie búdky, alebo ináč pomôcť našej krásnej prírode.  

FOTO

                                                                                                                                                                                                                                                               Žiaci 2.A a tr. uč. J. Šišková,

 

 šk.rok 2011/2012

„Matematicko – logické popoludnie 3. a 4. ročníka“

v šk. roku 2011/2012

     Dňa 20.06.2012 sa uskutočnilo podujatie, v ktorom si zmerali sily žiaci tretích a štvrtých ročníkov. Zameriavali sa na riešení zábavných matematicko – logických úloh , pri ktorých nižšie ročníky svojim prvenstvom, starším spolužiakom, dali vedieť jednu veľkú a osvedčenú pravdu – sústredenosť a koncentrácia  vedie k správnym postupom a výsledkom  práce.

Skupinu tvorili traja žiaci z jednej triedy. Skupín bolo päť, tri tretiacke a dve štvrtácke.

      Obsadenie najúspešnejších: prvenstvo obsadili dve triedy:

              1. miesto:   3.A           Júlia Ilašová

                                                  Vanesa Brijová

                                                  Jakub Ján Ferenčák

                                               3.C           Miriam Bukovinová        

                                                  Ľubomír Koršňák

                                                  Adam Nadanyi

                 2. miesto:   4.A          Jakub Majerčák

                                                  Gabriel Ščurka

                                                  Radoslav Ploščica

              3. miesto:      4.B       Viktória Garbová

                                                  Alexander Nastálek

                                                  Sebastián Václav 

  Všetkým, nielen výhercom, blahoželáme a prajeme prázdniny plné slnka a zážitkov.  ☺☺☺

                                                                                              (MajSed)

  

 Škola v prírode

 Posledný májový týždeň žiaci Základnej školy Nižná brána Kežmarok strávili naozaj netradične. Celý týždeň boli v Škole v prírode „FANTÁZIA“ v Hornej Vsi.

Bola to skúška odvahy pre žiakov aj pre rodičov. Zvládli to fantasticky, ako sa na FANTÁZIU patrí. Predpoludní sa učili. Matematika, slovenský jazyk, ale aj angličtina či prírodoveda nám v tomto krásnom prostredí išli akosi jednoduchšie. Popoludní si žiaci vyberali z  klubov, kde sa zabávali, učili, tvorili. Každý deň mali možnosť výberu - Tanečná revolúcia, štvorkolky, rybolov, jazda na koni, strieľanie z luku a vzduchovky, PC, šperky, líčenie, horolezecká stena...

Po večeri program, samozrejme, pokračoval ďalej. Súťažili so školami z Bratislavy a Dolnej Súče a neskôr  pokračovali večernou diskotékou a kinom. Po náročnom  a krásnom dni deti zaspávali plní dojmov a skvelých zážitkov.

Streda bola ale niečím výnimočná, tento deň sme boli na výlete v ZOO Bojnice. Naša škola sa už ôsmy rok venuje aj žiakom s intelektovým nadaním. Vo vyučovaní máme tiež  predmet Obohatenie, kde si každý rok rozširujeme vedomosti v inej oblasti. V prvom ročníku sú to dinosaury a prehistorické zvieratá.  Navštívili sme preto aj Dinopark, kde sme si overili a upevnili celoročne získané poznatky o týchto dnes už dávno vyhynutých tvoroch.

Tento zážitok bol pre nás naozaj neopakovateľný.

Žiaci 1. A, 2. A, 3. A a ich pani učiteľky z celého srdca ďakujú rodičom, sponzorom a  Základnej škole Nižná brána za tento krásny výlet.

Sme veľmi radi, že naši žiaci mladšieho školského veku dokázali sebe, rodičom aj nám, akí sú samostatní a pripravení prekonávať prekážky napr. aj 300 km od domova.

 J. Šišková, M. Dernerová, M. Simoníková

 Ukáž, čo vieš, tretiak , štvrták

Tretiaci a štvrtáci sa rozhodli ukázať čo sa v nich skrýva. Pani učiteľky im pripravili súťažné disciplíny.  Súťažili v prenášaní lentiliek pomocou slamky, namotávali cukríky, predviedli svoj talent vo voľnej disciplíne  a ukázali aj svoje vedomosti v práci s textom.

Porota hodnotila dievčatá ,aj chlapcom

Dievčatá:

1.miesto-Katarína Vosovičová 4.A

2.miesto- Danica Kašelová- 3.B

3.miesto- Milka Milka Paugschová- 4.B

Chlapci:

1.miesto- Ferko Lech-3.C

2.miesto- Jakub Ján Ferenčák- 3.A

3.miesto – Števko Borkovský- 4.B

                                                                                                            (MonSim)

 Najlepší matematikár

V utorok 20.6.2012 si šikovní žiaci z prvých a druhých ročníkov našej školy zmerali sily v súťaži o najlepšieho matematikára. Napriek horúcemu počasiu deti riešili úlohy s úsmevom na tvári a dokázali všetkým, že matematická gramotnosť je pre nich hračkou. A tu sú naši víťazi:

1. ročník

 1. miesto – Anička Schwartzová, Vladko Prusák

2. miesto – Ninka Podolinská, Sebko Šilon

2. ročník

1. miesto: Ján Blaško

2. miesto: Patrik Pospíšil

3. miesto: Danko Tokarčík

Všetkým žiakom blahoželáme!

                                                                                                                                   (MirDer)

 

 

Deň matiek v triedach pre IND

Ani v našich triedach žiaci  nezabudli na svoje mamky  pripravili  pri príležitosti Dňa matiek milý program a vlastnoručne vyrobené darčeky. Mamičky boli dojaté milými básničkami, pesničkami, tancom a hrou na hudobné nástroje. Deti boli odmenené veľkým potleskom.

                                                                                      (MonSim)

Ako sa obhajovali ročníkové práce  v triedach IND

Blíži sa koniec školského roka a s ním aj čas prezentácie ročníkových prác. V triedach pre intelektovo nadané deti je to vždy čas ukázať, čo v deťoch je, čomu sa celý rok venovali...

U nás to tiež nebolo iné. Výber tém jasne naznačil, čo nás najviac baví a zaujíma - svojím počtom viedli najmä prírodovedné a historické témy. Práce boli spracované na veľmi dobrej úrovni, obsahovali vlastné myšlienky, zážitky, skúseností detí, dokonca prieskum v teréne. Doplnené boli vhodnými obrázkami, prezentáciami fotografiami, ale aj ochutnávkami.

Ďakujeme všetkým rodinným príslušníkom a kamarátom, ktorí si našli čas a prišli nás počas obhajob povzbudiť!

                                                                               (MonSim)

 

EKO HRY

Žiaci prvého stupňa sú odhodlaní ekológovia. Pri príležitosti dňa Zeme, sme sa zapojili do čistenia okolia školy. Verte, či nie, našli sme všeličo! Popri rôznych papieroch, škatuliach, ale aj fľašiach sme našli lyžu. Naozajstnú veľkú lyžu!

Po veľkom a dôkladnom upratovaní sa žiaci rozhodli vyzdobiť chodníky, triafať šiškou do cieľa, či si len tak pobehať po parku.

Bol to skvelý deň a všetci sa veľmi tešíme, že sme aspoň malou troškou pomohli našej krásnej planéte.

                                                                                     J. Šišková

Miss a Mister

Dňa 1.februára 2012 sa konala súťaž prvých a druhých ročníkov MISS BÁBIKA A MISTER AUTÍČKO.

Žiaci súťažili najprv v triednych kolách a potom postúpili do školského kola. Záujem o túto súťaž bol veľký.

Víťazi v súťažiach :

    MISS BÁBIKA

 1. Bibiána PJEŠČÁKOVÁ    I.A
 2. Radka MIŠKOVIČOVÁ   II.B
 3. Sára BADŽOVÁ     I.C

    MISTER AUTÍČKO

    1. Juraj OLEKŠÁK    I.A

    2. Oliver BIROŠÍK     I.C

    3. Richard Ján KOVALSKÝ    II.A

 

                                                          Mgr. M. Suchánková  a Mgr. A. Šmelková

                                                „Slávik Slovenska  2012“  – školské kolo

     Dňa 15.03.2012 prebehlo v našej škole základné školské kolo hudobnej súťaže v ľudovom speve. Interpréti t.j. reprezentanti svojich tried a ročníkov boli rozdelení do troch vekových kategórií na základe ponúknutých propozícií 22. ročníka celoštátnej speváckej súťaže detí v interpretácii slovenskej ľudovej piesne SLÁVIK SLOVENSKA 2012 takto: I.kat.-1. až 3.roč., II.kat.-4. až 6. roč., III. kat.-7. až 9. roč. Úroveň a prevedenie spolu s výrazovým prejavom niektorých interprétov siahala, s vychytaním niekoľkých múch, k profesionalite skutočného interpréta, speváka. Účasť bola hojná, v zastúpení nechýbali chlapci a ľudové doplnky ako napr. klobúky.

     Svoju triedu najúspešnejšie reprezentovali títo žiaci:

z I. kategórie (spevák 1.až 3. ročníka):

 1. miesto: Stanka Kredatusová  z   I.C triedy s piesňou „Sedemdesiat sukien mala“
 2. miesto: František Lech          z III.C triedy s piesňou „A dze idzeš Helenko“
 3. miesto: Miriam Bukovinová  z III.C triedy s piesňou „A ja taká dzivočka“

                   Radka Miškovičová  z  II.B triedy s piesňou „Mala som ja rukávce“

 

z II. kat. (spevák 4. až 6. ročníka):

               1. miesto: Jana Uhlárová zo VI.C triedy s piesňou „Hori tim Važovom...“ 

               2. miesto:Dominika Ondo-Eštoková zo VI.A triedy piesňou„Čerešničky, čerešničky“

               3. miesto:  Emíli Paugschová zo IV.B triedy s piesňou „ Z Východnej dievčatá ...“

                                 Eliška Šišková      zo IV.A triedy s piesňou „ A od Prešova ...“

 

Z III. kat. (spevák 7. až 9. ročníka):

 1. miesto:  Tatiana Uhlárová z IX.B triedy s piesňou „ Ej, selečko, selečko ...“
 2. miesto:  Adriana Majerová zo VII.C triedy s piesňou „ Ej, mám ja lúčku ...“

Všetkým blahoželáme a účinkujúcim na okresných kolách prajeme úspech. ☺

  

                                                „Slávici z lavice 2012“– školské kolo

     21.03.2012 sa uskutočnila hudobno-spevácka súťaž populárnej piesne. Príprava spevákov na túto hudobnú súťaž bola náročnejšia, pretože na prevedenie výkonu speváka potrebovala nahrávku spracovanú „v karaoke“. Všetky stanovené podmienky boli zvládnuté, súťaž prebehla bez najmenších problémov. Účastníci sa nevzdávali, ctižiadostivo sa predbiehali a takto to dopadlo. Apropó! Kritéria rozdelenia účastníkov do kategórií  sa zhodovali s predchádzajúcou hudobno-speváckou súťažou v interpretácii ľudovej piesne (interpréti boli podľa ročníkov rozdelený do troch kategórií).

     Obsadenia a najlepšie výkony  od najnižšej kategórie vyzerali takto:

I.kategória (žiaci 1. až 3. ročníka):

           1. miesto: Vanesa Brijová,       III.A, pieseň „ Diktát ...“

           2. miesto: Barbora Prusáková, III.A, pieseň „Prečo krava nenosí žiadnu kravatu“

           3. miesto: Oliver Birošík,           I.C, pieseň „  Colu, pijeme colu ...“

                                                                                            

II. kategória: (žiaci 4. až 6. ročníka)

    1. miesto: Dominika Ondo-Eštoková, VI.A, pieseň „ Dvere...“

    2. miesto: Dorotka Bičarová,               VI.A, pieseň „ Dam duby dam“

    3. miesto: Dominika Kačmarčíková,  V.C, pieseň „ Hral na trúbku...“ Barbara Haščáková

    4. miesto: Gabriela Majerová,             V.C, pieseň „ V sieti  ťa mám...“

 

III. kat.: (žiaci 7. až 9. ročníka)

      1. miesto: Linda Horobová,VII.A, pieseň „Adresa Ja, adresa Ty...“,  Marika Gombitová

                      Zuzana Gallyová,VIII.A, pieseň „Spomaľ...“ , Katka Knechtová

      2. miesto: Mária Kozáková, VII.B, pieseň „Krížiaci ...“, skupina ARTIS

      3. miesto: Viktória Fedorová,VII.C, pieseň „Neutekám ...“. Martina Schindlerová

Všetkým blahoželáme a účinkujúcim na okresných kolách prajeme veľa zdaru!   

                                                                                                                    (MajSed)

        

 Karneval

17.februára 2012 sa naša škola zmenila na kúzelné miesto, v ktorej sa zišli princezné, čarodejníci, šašovia, indiáni, bojovníci a rôzne iné bytosti. Všetci sa stretli v telocvični, aby  ukázali svoje masky aj to,  ako vedia zaujať svojimi nápadmi a predstavivosťou. Masky predviedli aj niečo zo svojej šikovnosti v súťažiach, ktoré im pripravili pani učiteľky.  Po súťažiach  nasledovalo vyhodnotenie masiek. Nebolo to ľahké, lebo všetky boli nápadité a bolo vidieť, že si s nimi žiaci a ich rodičia dali veľa práce. V každej triede bolo vyhodnotených 5  najkrajších masiek . Masky si ešte zatancovali, zabavili sa a všetky dostali sladkú odmenu. Tešíme sa na budúci rok ...

                                                                                                        (MonSim)

 

Plavecký výcvik tretiakov

V januári a vo februári sa tretiaci zúčastnili plaveckého výcviku. Absolvovali 10 dňový kurz pod vedením skúseného trénera. Kraul, prsia, motýlik, to boli plavecké zručnosti, ktoré si žiaci  osvojili. Voda bola výborná a deti sa každý deň veľmi tešili na plavecký tréning. Na konci sa uskutočnili plavecké preteky , každý žiak ukázal čo sa naučil a za svoju usilovnosť dostal aj Mokré vysvedčenie.

                                                                                                                                               (MonSim)

 

    Klzisko v škole

V našej škole sa v átriu premenila nevyužitá plocha na úžasné klzisko. Každú voľnú chvíľu využívame na korčuľovanie a pobyt na vzduchu. Aj hodiny telesnej výchovy máme netradičné- na korčuliach. Korčuľujú všetci- prváci či deviataci, učitelia a vychovávateľky. Ďakujeme pánovi zástupcovi aj ujovi školníkovi za skvelý nápad aj náročnú údržbu.

                                                                                          (J. Šiš.)

  

Vianočné tvorivé dielne

V krásnom predvianočnom období sme sa stretli spolu s rodičmi na tvorivých dielňach spojených s Vianočnou besiedkou.

Program naši rodičia, súrodenci, ba aj starí rodičia ocenili veľkým potleskom a spokojnými úsmevmi. Spoločné chvíle sme trávili pri zhotovovaní krásnych vianočných ozdôb, ktoré nám budú cez sviatky pripomínať tieto príjemné chvíle. Prajeme krásne Vianoce!

                                                                             Mgr. J. Šišková

Deň vitamínov v 1.A

Posledný novembrový týždeň sa v našej škole niesol v duchu zdravej výživy. Piatok sme venovali vitamínom, ktoré sme hľadali v rozprávke, ale aj v zdravých chutných dobrotách od mamičiek. S plnými bruškami sme sa stretli s ostatnými prváčikmi v jedálni, kde sme mali tvorivé dielne a vytvorili sme obrovské ovocie. Ozdobíme si ním školskú jedáleň, tento skvelý deň si budeme dlho pamätať a pripomínať.

                                                                                               Mgr. J. Šišková

                                        Policajná ,,Zebra“

Žiaci 3.A a 3.B sa zúčastnili projektu Policajného zboru ,,Zebra“, ktorý bol zameraný na dopravnú výchovu.  V rámci projektu sa žiaci dozvedeli nové , potrebné informácie a zároveň si upevnili svoje vedomosti a skúsenosti. Pri všetkých aktivitách sa výborne bavili  a súčasne si aj prakticky  precvičili úlohy.

https://zsnizbkk.edupage.org/photos/?photo=forms/38649

                                                                                                             (MonSim)

             Dopravná výchova v CVČ

O dopravných značkách sa často učíme v škole, ale teraz sme si to vyskúšali na dopravnom ihrisku. Najskôr sa naši prváčikovia učili v učebni, vedeli naozaj veľa! Potom si všetky vedomosti overili v praxi na bicykloch, ale aj ako pešiaci. Bolo to naozaj veľmi príjemné a poučné predpoludnie.

                                                                                                                                     

                                                                                                         Mgr. J. Šišková

 

                                            Halloveen v 1.A

Na hodine anglického jazyka sme sa v rámci multikultúrnej výchovy premenili na strašidlá, triedu zdobili tekvice, ba aj čierne mačky...

Jedno z našich zaklínadiel: Trickety, Trockety, Wickety Wac....

                                                                                                                                                     

                                                                                       Mgr. J. Šišková        Šk rok 2010/2011

Plavecký výcvik

Posledné týždne školského roku strávili žiaci tretieho ročníka na plaveckom výcviku. Už takmer letnú horúčavu im spríjemnila super vodička v bazéne. Je takmer neuveriteľné, že každý z nich sa naučil plávať. Za to, aj za obrovskú trpezlivosť môžu poďakovať pánovi plavčíkovi Mgr. J. Božoňovi. Zažili množstvo zážitkov a príjemných chvíľ v kruhu kamarátov a čo je hlavné, aj sa niečo nové naučili. Teraz sú z niektorých bystré delfíniky, odvážne kapre a z niektorých aj pohotové korytnačky J

  

                                                                                                                      I.S.  3. A 

 Krajské kolo speváckej súťaže ,,Slávici z lavice“

 

Dňa 20.5.2011 sa naša ,,slávica,,  Vaneska zúčastnila krajského kola speváckej súťaže ,,Slávici z lavice“. Konkurencia bola silná, ale Vaneska  ako najmladšia účastníčka zaujala svojím spevom porotu a získala krásne

4. miesto. Blahoželáme !

 

 

                                                                                                   (MonSim)

 

Deň matiek

Aj tento rok si deti z kežmarských škôl uctili svoje mamičky a staré mamičky . Pripravili si vystúpenie v KASSKe, ktoré organizovalo kežmarské CVČ. Naša škola tam mala zastúpenie v podobe našich slávic- Vanesky a Zuzky. Za svoje úžasné výkony boli odmenené veľkým potleskom od všetkým mamičiek v publiku.

                                                                                                             (MonSim)

Slávici z lavice- obvodné kolo

Dňa 29.4.2011 sa konalo obvodné kolo speváckej súťaže ,,Slávici z lavice“. Postupujúce dievčatá z našej školy Vaneska, Linda a Zuzka predviedli vynikajúce výkony. Výsledkom bolo aj ich víťazstvo. Vaneska získala 1.miesto v I. kateórii, Linda -1.miesto v II. kategórii a Zuzka – 2.miesto v III. kategórii. Naše slávice  postúpili aj na krajské kolo ,ktoré sa bude konať 20.5.2011 v Prešove. Držíme im palce.

                                                                                                          (MonSim)

 

Tešíme sa na Veľkú noc!

Dňa 19.4.2011 si trieda 3.A pripomenula blížiace sa Veľkonočné sviatky.

A to formou tvorivých dielní, počas ktorých sme zdobili vajíčka, vystrihovali a vytvárali veľkonočné ozdoby.  Vytvorili sme množstvo veľkonočných výzdob a užili si veľa zábavy. Veľmi nám pomohli aj rodičia, ktorým aj touto cestou ďakujeme a tešíme sa na našu ďalšiu spoluprácu .

                                                                                                                           (IvaSuch)     3.A

Beseda

Dňa 23. 3. 2011 zavítala do kežmarskej knižnice naša regionálna spisovateľka, rodáčka z Prešova, Erika Matonoková. Besedu s ňou absolvovali naši žiaci 4.A a 5.A triedy. Autorku deti poznajú hlavne z jej povestí z Osturne, ktoré spracovala vo svojich niekoľkých knižkách. Píše však aj sci-fi príbehy, rozprávky a poviedky. Svoje publikum na besede očarila pútavým rozprávaním, úžasnou energiou, vitalitou a uvoľnenosťou.

         Deti odchádzali plní zážitkov, s pocitom výbornej atmosféry, a samozrejme, s knihami s autorkiným venovaním.

                                                                                      (HenGlo)

        

   Hvezdáreň a planetárium v Prešove

Dňa 26.3.2011 si triedy 2.A, 2.B a 3.A urobili výletík do Prešova. Navštívili sme tam Hvezdáreň a planetárium, ktoré nás očarilo. Dozvedeli sme sa mnoho zaujímavých informácií o vesmíre a najmä o slnečnej sústave. Premietli nám náučný film, v ktorom nám primerane vysvetlili ako to v našej slnečnej sústave funguje Čerešničkou na torte bola nočná obloha pod ktorou sme v planetáriu ležali a spoznávali hviezdy Takýto výletík odporúčame aj ostatným triedam.

                                                                                                 (IvaSuch)

Výstava -  Inakosť

Dňa 11. februára 2011 sme navštívili výstavu s názvom Inakosť, ktorá bola inštalovaná v priestoroch Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Vystavovali tu žiaci základných, umeleckých a stredných škôl z okresu Kežmarok a Stará Ľubovňa. Bola to veľmi obohacujúca, obdivuhodná a inšpirujúca výstava, ktorá nám poskytla pekné dojmy, zážitky a nové poznanie o rôznorodosti sveta okolo nás.

 

 

 

                                                                       (HenGlo)

 

 

 

Pečenie perníkov

Aj tento rok s po chodbách našej školy niesla vôňa čerstvo upečených perníkov. Žiaci 2.A spolu s rodičmi sa rozhodli napiecť voňavé , vianočné dobroty.  Perníky nielen krásne chutili, ale boli aj krásne vyzdobené.

                                                                                         ( MonSim)

 

 Tvorivé dielne

Dňa 14.11.2010 zažili deti z 3.A (a tiež z 2.B) aj so svojimi rodičmi, veľmi pekné popoludnie. Využili sme možnosť, zúčastniť sa na tvorivých dielňach v prekrásnom prostredí kaštieľa v Strážkach. Vytvorili sme množstvo krásnych vianočných anjelov a vianočných vencov. Niektoré sme aj nechali v kaštieli, aby sme ho ešte viac skrášlili.

Ďakujeme tetám, ktoré nám danú možnosť dali a rodičom za pomoc.

I.S.

 

Záchranári

Tak to bol teda zážitok! 25.11.2010, teda presne na Katarínu, sme sa vybrali do Popradu s akčným zámerom dozvedieť sa niečo viac o záchranároch. Vďaka pánovi Šiškovi sa nám to aj podarilo. Už pri nastupovaní do vláčika sa začal náš zážitok. Dostali sme ,,vlastný vagón“, ktorý celú cestu patril iba nám. Všetku svoju pozornosť a snahu zamerali na nás aj záchranári, ktorí na nás už v Poprade čakali a ochotne nám odpovedali na naše otázky. Ďakujeme za ozaj zaujímavé rozprávanie, aj za praktické ukážky. Taktiež za striekačky .

Veríme, že zachránite veľa, veľa ľudí...

Tiež veríme, že Vás nebudeme musieť volať my...

III.A     I.S.

 

Šarkaniáda

Dňa 10.10.2010 sme využili magický dátum a vybrali sa hľadať vietor. Nehľadali sme dlho, stačilo sa dostať na čo najvyššie miesto v našom okolí a už sme cítili vetrík na líčkach. Z ruksakov sme vytiahli našich dravcov a pustili do vzduchu. Šarkany lietali naozaj krásne. Poniektoré mali aj nehody a možno lietajú dodnes J

Ale určite to stálo za to!

Úsmev na tvárach dospelých a červené líčka detí o tom svedčia.

II.B  III.AMáme tu nový školský rok
2009/2010


Polícia v škole


V jeden novembrový deň čakalo žiakov prvého až tretieho ročníka prekvapenie. Prišli nás navštíviť policajti. Žiaci sa s nimi stretli v telocvični a netrpezlivo čakali čo sa bude diať.
Videli sme rozličné druhy zbraní, výzbroje, ktorú polícia používa vo svojej práci. Postupne nám policajti predstavili rozličné spôsoby a techniky obrany, prácu pri zadržaní páchateľov. Mohli sme si výskúšať, aká ťažká je  ich výstroj. Práca polície je veľmi náročná a zodpovedná. Sme radi, že nám ju priblížili a spoznali sme ju ešte lepšie.
Ďakujeme nášmu oteckovi Viktorovi Jefanovovi, že s nami spolu so svojimi kolegami strávili pre nás nezabudnuteľný deň.

žiaci 3.C triedy, Mgr. Ľ. Bednarčíková

Dopravná výchova v 3.B, 3.C


Doprava je neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. Aj v škole ju máme  zaradenú  v školskom vzdelávacom programe ako prierezovú tému vyučovania. Sme radi, keď si môžu žiaci  vyskúšať svoje cyklistické schopnosti, no tiež preveriť netradične svoje vedomosti.
Jednou z príležitostí je blok vyučovacích hodín na dopravnom ihrisku v CVČ Kežmarok, ktoré pravideľne organizujeme v máji.
Dôležité je našich cyklistov pripraviť na to, aby zvládli dopravné situácie, poznali dopravné predpisy.
Člen mestskej polície Marián Franko si pre našich tretiakov pripravil poučnú prednášku. Deti sa pod jeho vedením oboznámili so správanim sa v cestnej premávke. Vedomosti prijali s radosťou a dúfame, že sa stanú aj poučením pre ich život.

 Mgr. Ľ. Bednarčíková13. ročník BEH ĽUBICOU


V piatok 9.10. naši športovci mali pred sebou športový deň. V Ľubici sa konal už 13. ročník Behu Ľubicou. Zúčastnilo sa ho 15 chlapcov a dievčat z tretieho a štvrtého ročníka. Najlepšie sa darilo :

Kategória B, 2.- 3. roč. žiačky  - Trať: 450m
1. miesto:     Denisa Novájovská,  1:21
7. miesto:     Katarína Lizáková, 1: 33

Kategória B, 2.- 3. roč. žiaci  - Trať: 450m      
1. miesto:     Adam Pirhala,  1: 18
2. miesto:     Tomáš Mišalko, 1:21

Kategória C, 4.- 5. roč. žiačky  - Trať: 600m    
2. miesto:     Patrícia Galiková, 1:52         Blahoželáme!
740. výročie udelenia mestských práv
v Kežmarku


Pri príležitosti osláv 740. výročia udelenia mestkých práv v Kežmarku sme sa zapojili do sprievodných akciíNaši druháci a žiaci z 3.C sa stali súčasťou historického sprievodu mestom. Znázorňovali prvých osadníkov na území nášho mesta. Chlapci sa na chvíľu zahrali na malých pastierov a dievčatká, naše malé parádnice im pri tom pomáhali tak ako to bolo v minulosti. Ďakujeme za pomoc triednym pani učiteľkám a tiež rodičom.

Počas dní mesta sme navštívili kultúrne a historické pamiatky mesta, uličku umelcov. Najviac žiakov zaujali staré vzácne knihy v lyceálnej knižnici a "študenské väzenie".

Za 1. miesto v literárnej súťaži Kežmarok moje mesto si ocenenie
v 1. kategórii z rúk primátora mesta prevzali:

poézia:
1.miesto Samko Fodor 3.A
1.miesto Sofia  Čongrádyová 4.A
1.miesto Milko Cisko 5 .A
2.miesto Števko Novotný  3.A
2.miesto Linda Horobová 5.A
 Za prípravu žiakov ďakujeme p. učiteľkám Mgr. Simoníkovej, Mgr. Glodžákovej,
PaedDr. Dernerovej, Mgr. Bednarčíková
próza:
1. Klárka Purtzová 5.A
Čestné uznanie.
Vladko Makara 3.C
Sofia Čongrádyová 4.A
Cesty za poznaním minulosti
Cesty za poznaním minulosti je prvým ročníkom celoslovenskej súťaže tvorivosti deti a mládeže. Bola vyhlásená pri príležitosti 65. výročia SNP. Súťaž prebiehala v 3. kategóriach, v dvoch oblastiach - literárnej a výtvarnej. Aj naša škola sa zúčastnila a zaslala do krajského kola tie najkrajšie práce žiakov tretieho a štvrtého ročníka. Našim dvom žiakom Dominike Ondo- Eštokovej zo 4.A a Vladkovi Makarovi z 3.C sa podarilo prebojovať do celoštátneho kola vo výtvarnej tvorbe. Ich práce sú súčasťou celoslovenskej putovnej výstavy. Hlavným partnerom súťaže boli OblV SZPB Slovenskej republiky, VÚC SR, KŠÚ SR a pre náš kraj KŠÚ Prešov. Sme radi, že sme mohli ukázať, že máme na škole talenty a na slovenskej úrovni zviditeľniť mesto Kežmarok.

V krajskom kole si vybojovali popredné miesta:

Dominika Ondo -Eštoková - 1. miesto
Vladko Makara - 2. miesto

Srdečne blahoželáme


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Školský rok 2008-2009

 

 

 

VII.ročník súťaže:

Civilná ochrana očami detí

V apríli v spolupráci so školským klubom sa na škole realizovala výtvarná súťaž Civilné ochrana očami detí. Naše najlepšie práce boli odoslané do obvodového kola.

Cieľom súťaže bolo prehĺbiť vzťah detí k poslaniu civilnej ochrany a nadviazať na prípravu k sebaochrane a vzájomnej pomoci. Žiaci pracovali na témach, ktorými stvárnili mimoriadne udalosti, živelné pohromy, havárie, katastrofy. Medzi tie najkrajšie práce patrili práce žiakov: J.Majerčák 1.A, S. Majerčák 2.A, V. Makara 2.C,  Š. Paugsch 2.C, P. Gábor 2.C, S. Čongrádyová 3.A, D. Bičárová 3.A, O. Zakopjan 4.A, M. Kovalčíková 2.B, K. Purtzová 4.A. Všetky práce boli zaslané do vyššieho kola súťaže. Boli vystavené na výstave pri tejto príležitosti vo vestibule Obvodného úradu v Kežmarku.

 

Dňa 11.júna 2009 sa v priestoroch Obvodného úradu Kežmarok uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov obvodného kola výtvarnej súťaže. Z našej školy si  prevzal cenu za ocenenú prácu Vladko Makara, žiak 2.C triedy.

Blahoželáme.                                            ( Mk)

 

 

 

 

Deň polície v škole

 

Vieš čo to je policajný zásah? Naši žiaci ho dnes, 11.júna zažili na vlastnej koži. Príchod policajných áut, sirény, strelba... všetci sme zmĺkli a uvedomili sme si, že to nie je sranda. Pán V. Jefanovov si priviedol aj štvornohé posili z Popradu. Ukážka práce psovodov, policajná akcia, ukážky poslušnosti psíkov. To však nebolo všetko. Určite všetkých zaujali zbrane, vyskúšali sme si strelby, videli sme svetlicu. Ďakujeme za krásnu ukážku práce ľudí z POLÍCIE, ktorí strážia naše spokojné detstvo a pocit istoty. Nezabudni, čo znamená číslo 158 !

                                         Žiaci 1.stupňa

 

Zábery z akcie  si môžete pozrieť v tejto ukážke 2009_06110222.AVI

 

 

 

Na návšteve v 2.A

 

Na pozvanie kamarátov z 2.A sme sa zúčastnili prezentácie projektov. Nevedeli sme si veru predstaviť, čo znamená slovo prezentácia. Naši spolužiaci nás prekvapili bohatými vedomosťami z rôznych oblastí. Vlaďka Meľuchová nám predstavila farby dúhy a ku každej pridala krásnu básničku. Martin Molčany zase prezentoval vynálezy, ktoré boli dôležité pre rozvoj ľudskej spoločnosti. Najviac nás zaujala prezentácia Samka Fodora o význame statickej elektriny a upozornil nás na rôzne druhy bleskov. Pri prezentácii využil dataprojektor a predviedol nám rôzne pokusy s balónom.

V tento deň sme sa dozvedeli veľa nového, prijali sme to o to srdečnejšie, že to bolo z úst našich rovesníkov. Tešíme sa už na ďalšie medzitriedne stretnutia, ďakujeme za pozvanie.

                                                        Mgr. Ľ. Bednarčíková

 

 

 

DEŇ DETÍ 2009

 

Aj keď nás na 1.júna zobudil dážď, naši žiaci prišli do školy s radosťou a veľkým očakávaním. Pani učiteľky za pomaci žiakov z 8.A a 9.A im pripravili deň plný športových a zábavných súťaží - ZÁBAVNÚ DETSKÚ OLYMPIÁDU. Každý ráno od pani učiteľky dostal kartičku a po splnení úlohy získal otlačok pečiatky zvieratka. Súťaže boli naozaj rôzne: skok do diaľky, hod na cieľ, hokejbal, pyramída, bowling, preliezanie tunela, prekážková kamienková cesta a mnoho ďalších. S veľkým športovým elánom sa tu zbierali body počas celého zábavného dopoludnia. Aká bola odmena? Súťažiaci získali diplom a sladkú odmenu. Ďakujeme starším kamarátom za pomoc pri organizácii dňa. Naši prváci odkazujú: " Tešíme sa na budúci rok, čím nás zase prekvapíte "            

                                      Mgr. Ľ. Bednarčíková
 Výlet druhákov do Starej Ľubovne

V posledný májový deň sa  uskutočňujú na našej škole školské výlety. Žiaci 2.A, 2.B, 2.C, pod vedením triednych učiteliek Mgr. H. Glodzákovej, Mgr. Z. Urigovej, Mgr. Ľ. Bednarčíkovej spoločne navštívili mesto Stará Ľubovňa. V skanzene bytovej architektúry sa dozvedeli o živote našich predkov. Prezreli si ich drevené obydlia. Stredoveký hrad prekvapil svojou majestátnosťou, dobovým nábytkom, zbraňami, ale aj odevmi šľachty. Na nádvorí si deti prezreli vystúpenie sokoliarov so svojimi cvičenými dravcami. Najväčším zážitkom bol stredoveký vojenský tábor. Deti sa zabávali jazdou na koni, strelbou do terča z kuše, preliezaním opičej dráhy, kŕmením domácich zvierat. Žiaci sa na výlety vždy tešia. Ich školský deň sa mení na príjemne prežité chvíle, ktoré ich zavedú do minulosti. Takto prežité chvíle iste zanechajú stopy v pamäti detí a nezabudnuteľné spomienky.

                                                              Mgr. Ľ. Bednarčíková

                                                                   


 

 

Týždeň hlasného čítania

 

Naše deti v súčasnosti neradi čítajú a preto sme v mesiaci apríl 2009 pod záštitou Združenie Orava uskutočnili spoločne s rodičmi Týždeň hlasného čítania. Deti pod vedením rodičov rozvíjali techniku čítania a poznávali zaujímavé knihy. Rodičia im počas siedmych dní prečítali knihy, ktoré si spoločne vybrali. Deti odpovedali na otázky a od pani učiteľky dostali indície na vylúštenie hádanky. Po ukončení a vyriešení hesla dostali deti certifikáty a spoločne si ho vymaľovali. Dúfame, že sa deťom zapáčilo čítať a kniha sa stane ich dôvernou priateľkou. Týždeň hlasného čítania neprebehol na našej škole po prvýkrát. V temto roku sa však uskutočnil aj v prvých a druhých ročníkoch.

                                                              Mgr. Ľ. Bednarčíková

                                                                   

 

 

 

Výtvarná súťaž - Folklór vo farbách

 

Medzinárodná výtvarná súťaž Folklór vo farbách sa realizuje v Európe ako súčasť  Medzinárodného festivalu krojovaných bábik -  folklórneho festivalu detských súborov. Pod záštitou EFCO - Európska organizácia kultúry a Podtatranského osvetového strediska sa každoročne uskutočňuje výtvarná súťaž. Umožňuje žiakom ZŠ a ZUŠ v Európe výtvarne spracovať oblasť folklóru,  kultúrne tradície svojej krajiny vlastným výrazom, živou farebnosťou. Takýmto spôsobom môže každá krajina ukázať svoju identitu. Aj naši žiaci vytvorili súbor výtvarných prác, ktoré boli zaslané na výstavu. Práce žiakov si môžete prezrieť na našej web. stránke vo fotogalérii alebo v prezentácií Folklor_vo_farbach.ppt

Ďakujeme všetkým mladým výtvarníkom, ktorí sa zúčastnili súťaže, za nádhernú ukážku podtatranskej kultúry, ktorú znázornili vo svojich prácach.

                                                                   


Vo  výtvarnej súťaži v celoslovenskej pôsobnosti, naši žiaci obsadili krásne miesta.Výtvarné práce deti si môžete prezrieť od 28.mája 2009
v Podtatranskom osvetovom stredisku v Spišskej Sobote pri Poprade.

1. miesto v I. kat. - Dorotka Bičárová III.A
3. miesto v I. kat. - Vladko Makara    II.C
čestné uznanie v I. kat. - Vladko Makara  II.C

3. miesto v II. kat. - Silvester Zakopjan  V.A
čestné uznanie v II. kat. - Štefan Glodžák V.A


Blahoželáme k úspechu !
                                                      (Mk)Výtvarná súťaž:
Ukážme  naše mesto turistovi

 
Mesto Kežmarok pre žiakov prvého a druhého stupňa ZŠ vyhlásilo v mesiaci máj výtvarnú súťaž. Zo všetkých prác sme vybrali desať najlepších, ktoré nás budú prezentovať na výstave 29.5.2009 v priestoroch hradu v Kežmarku.
 
Naši najlepší:

Angelika Vastušková - 4.C
František Gallik - 3.A
Eva Modlová - 3.A
Andrej Stracený - 3.A
Timea Frankovičová - 3.A
Dorotka Bičárová - 3.A
Dominika Ondo - Eštoková - 3.A
Kristián Čonka - 2.C
Adam Pirhala - 2.A
Vladimíra Meľuchová - 2.A

Tieto výkresy zaujali odbornú porotu svojim nápadom a farebnosťou. Prajeme veľa úspechov do ďalšieho výtvarného vyjadrovania. 
Výtvarné práce žiakov si môžte prezrieť v tejto prezentácií  Ukazme_mesto_turistovi.ppt  
                                                                               ( Mk)

 

Výtvarná súťaž: Biblia očami detí

 
V mesiaci apríl sa uskutočnilo vyhodnotenie výtvarnej súťaže Biblia očami detí, ktorú organizoval Diecézny katechetický úrad Spiššskej diecézy v Spišskej Novej Vsi.  Na 2. mieste v celoslovenskom kole, vo svojej kategórií,  sa z našej školy najlepšie umiestnil  Vladko Makara z 2.C. Blahoželáme ku krásnemu úspechu.Práce žiakov našej školy, ktorí sa zúčastnili tejto výtvarnej súťaže, si môžte pozrieť v tejto prezentácií. Biblia_ocami_deti.ppt

 

 

 

 

 

 

 

 

Týždeň hlasného čítania na škole

 

 

V mesiaci apríl sa v našich prváckych a druháckych triedach uskutočnila krásna akcia s názvom Týždeň hlasného čítania. Je to krásna akcia, ktorá umožňuje našim žiakom siahnuť po knižkách a tráviť večer s knihou a rodičmi. Združenie Orava nám pre tento rok pripravilo zaujímavé cestovanie krajinou fantázie. Táto aktivita mala názov: S knihou do ríše fantázie. Pre tých šikovnejších v tomto roku bola aj druhá aktivita: Kniha, nositeľka ponaučení. Žiaci si počas týždňa v škole čítali knihy detských autorov. Dominoval rozprávkár Pavol Dobšinský. Zo života a diela autorov si potom tvorili vlastné denníky. Ako sa nám darilo tento rok ? Čítajte ďalej.
                                                                                      (Mk)                                     
 

 

 

Týždeň hlasného čítania v 2.B

Sme úplne obyčajná 2.B trieda, na úplne obyčajnej základnej škole, z úplne obyčajného malého mestečka Kežmarok. Ale vlastne nie!!! Kežmarok predsa vôbec nie je obyčajné, ale krásne historické podtatranské mesto. Naša škola predsa vôbec nie je obyčajná, pretože v nej máme dokonca jazierko, rybičky, ba aj škrečky. A naša 2. B vôbec nie je obyčajná, pretože...Pretože takých 22 neobyčajných detí ako u nás by ste márne hľadali na celom svete.

O projekte „ Týždeň hlasného čítania“ sme sa dozvedeli od našich starších spolužiakov a keďže ako druháci sme už zdatní čitatelia, rozhodli sme sa doň, s veľkým odhodlaním a radosťou, zapojiť tohto školského roku aj my.  Pani učiteľka nám už vopred povedala, aby sme si na týždeň od 20. do 27. apríla pripravili zaujímavú knihu, ktorú nám budú naši rodičia denne čítať. Pre nás to nebol žiaden problém, pretože v marci, v rámci Mesiaca knihy, sme spolu navštívili knižnicu, kde sa už pomaly cítime ako ryby vo vode. A tak sa v našich domovoch začali objavovať princezné, škriatkovia, či bojovníci a zvieratká z rozprávkových kníh. Mnohé z nich pochádzali z pera Hansa Christiana Andersena, s ktorým sme sa zoznámili v rámci projektu Noc s Andersenom 3. apríla.

S radosťou sme sa teda pustili do čítania, vymaľovávania, plnenia zaujímavých úloh a samozrejme zbierania tajomných indícií. Najväčší problém nám spôsobili posledné dve úlohy, ale s pomocou rodičov sa nám ich podarilo splniť. Neľahkým orieškom bolo aj záverečné rozlúštenie hádanky o krajine, kde môžeme byť kráľmi, ale podľa hesla „Viac hláv, viac rozumu“ sme tento oriešok rozlúskli.

A tak sa radi spolu s vami stretneme v krajine plnej kráľov a kráľovien, v krajine FANTÁZIE.

Dovidenia o rok!

                                                  Mgr. Zuzana Urigová

<!--[if !vml]-->

 

 

 

 

 

 

 

 

Slávici z lavice

Už druhý rok sa na našej škole uskutočnila súťaž moderných piesní pod názvom „ Slávici z lavice“. Predstavili sa nám žiaci prvého stupňa s jednou modernou piesňou podľa vlastného výberu, ktorá mohla byť zaspievaná nielen v slovenskom, ale aj v cudzom jazyku. Potešil nás záujem, aj úroveň prípravy našich mladých spevákov, preto porota nemala ľahkú úlohu určiť poradie tých najlepších.

Reprezentovať do okresného kola nás pôjde za I. kategóriu – Linda Horobová zo IV.A  s piesňou  od Mariky Gombitovej  - Šaty.

                                       
                                                                    Mgr. Monika Simoníková

                                                     
                                     Spolupráca s ĽŠU

     Začiatkom marca naše tri prvácke triedy prijali pozvanie ĽŠU. Zúčastnili sa malého koncertu, na ktorom im osobitým, zaujímavým a veľmi zábavným spôsobom predstavili rôzne druhy hudobných nástrojov. S využitím vlastných schopností žiakov - „detsky hravej improvizácie“si vyskúšali  hru na hudobný nástroj. Deti boli doprevádzané   známymi hudobnými skladateľmi vážnej hudby. Takto sme deťom  poskytli vznešený pohľad, zážitok a záujem o hudobnú kultúru.      

                                                                         ( Se )Projekty v 2.C

Tematické celky predmetu prvouka poskytujú žiakom možnosti pre rozvoj tvorivosti, tiež vytvárajú priestor na uplatnenie netradičných foriem ich spracovania. Už druhý školský rok žiaci jednotlivé oblasti spracúvajú do vlastných projektov. Žiacke projekty sú kreatívne, rozmanité a prekvapujú svojou individuálnosťou spracovania. Pri tvorbe žiaci využívajú rôzne techniky, vyhľadávajú si materiály na spracovanie avýtvarne ich dotvárajú do celku. V tomto roku sme už realizovali projekty k témam: Naše mesto, Ročné obdobia, Zelenina a ovocie, Rodokmeň. Dúfame, že aj ďalej bude žiakov práca na projektoch tešiť a takýmto tvorivým spôsobom si budú prehlbovať učivo predmetu.

                                                                         Mgr. Ľ . Bednarčíková

 

 


    Keď pôjdeš horou

 Naši žiaci veľmi radi čítajú. Navštevujú pravidelne školskú a mestskú knižnicu, kde si požičiavajú zaujímavé knihy. Našich druhákov z 2.C oslovila kniha Ľuda Ondrejova, Keď pôjdeš horou. Jednoduché pútavé príbehy o listnatých stromoch žiakov veľmi zaujali a vytvorili k nim triedny projekt o drevinách Slovenska. Vznikol tak krásny herbár, ktorý osloví aj ďalších žiakov školy, pretože skrášľuje školskú chodbu.

                                                                Mgr. Ľ. Bednarčíková

 

                                                         

Spolupráca s materskými školami

 

 V tomto školskom roku 2008/2009 sme nadviazali na spoluprácu s materskými školami. Dlhoročne spolupracujeme s MŠ Severná, ale aj s MŠ Možiarska a DDS v Kežmarku. Už tradičné sú návštevy detí z MŠ na otvorených hodinách v prváckych triedach. Naši mladší kamaráti tak môžu prežiť naozajstné školácke vyučovanie. Pochváliť sa tiež mohli aj ich prvácky kamaráti, naši prváci. Ukázali ako bojujú s prvými písmenkami, ako sa im darí čítať prvé slová. Čo dokážu vykúzliť s prvými číslicami, ale aj svoje krásne napísané prvé písmenká.
 V mesiaci december sa prvácke pani učiteľky zúčastnili besied v predškolských zariadeniach. Boli určené pre rodičov budúcich prvákov.
V čase predvianočných besiedok navštívili naši žiaci z 1.B deti v MŠ Severná. Deťom bolo vzácne stráviť spoločné chvíle v MŠ, zahrať sa s obľúbenými hračkami. Deti z MŠ im pripravili aj prekvapenie veľkolepé divadlo maličkých hercov. Školáci sa nedali zahanbiť a tiež ich pozvali na Vianočný program do 1.A.
                                                                         ( Mk )

 

 

Fašiangy

     Kto by sa rád na chvíľu nezahral na čerta, strigu či inú záhadnú bytosť? 19. februára sme mali možnosť prežiť vydarenú, netradičnú akciu. Päťdesiat žiakov prvého stupňa sa zúčastnilo spolu s rodičmi a deťmi MŠ Severná na Fašiangovom sprievode masiek mestom. Zamaskovaní čerti, vymaľované čarodejnice, strigy a rozličné príšery z rozprávkovej ríše sa v rytme tónov harmoniky pokúsilo oživiť staré tradície. Výborná nálada, ľudová hudba, veselé pranostiky a veršovanky očarili pána primátora ale aj okoloidúcich Kežmarčanov. Dokonca sme mali so sebou aj kašírované prasiatko pre šťastie, ktoré vyrobila pani učiteľka Zdenka za pomoci detí z MŠ. Kto by mu odolal. Za pekný vinš sa nám ušla aj sladká odmena. 
                                                                         ( Mk )

Týždeň boja proti drogám

     Už tradične si hrovými aktivitami v rámci prevencie pripomíname škodlivosť cigariet, alkoholu a iných nebezpečných látok pre život človeka. Deti vyjadrili svoj postoj k téme v besedách ale aj výtvarným spracovaním. Najzaujímavejšie výtvarné práce s protidrogovou tematikou reprezentovali našu školu na výstave pod názvom „Nebo bez oblakov“. Boli to práce žiakov druhého ročníka - Vlaďka Meľuchová z 2.A, Karinka Karašová z 2.A, Samko Majerčák z 2.A, Vladko Makara z 2.C, Števko Paugsch z 2.C. Ich super nápady ako labyrint, pohľad do zrkadla, fajčenie škodí zdraviu určite oslovili návštevníkov výstavy, ktorú organizovalo CVČ Spišská Belá.
                                                                         ( Mk )

 

Spolupráca s knižnicou

     Stáva sa už pravidlom, že štvrtkové prestávky sa zdajú žiakom akési kratšie. Spôsobuje to zvláštny úkaz, o ktorom vedia svoje už aj naši najmladší žiaci. Vo štvrtok máme otvorenú školskú knižnicu. Hneď na dverách si môžete prečítať prečo. Až neuveriteľne veľké čísla vypožičaných kníh v tomto školskom roku svedčia o tom, že naši žiaci radi čítajú, radi chodia do knižnice a to nás teší. Pochvala patrí hlavne žiakom z 2.C, ktorí do knižnice chodia najčastejšie a vypožičali si zatiaľ najviac kníh.
                                                                         ( Mk )

Vyhrali sme športové potreby

     V minulom školskom roku 2008/2009 sme sa zapojili do projektu „ Bezpečná komunita“, ktorý pre žiakov ZŠ na Slovensku pripravila Komunálna poisťovňa. Do projektu sa zapojilo 56 prvákov našej školy. Prostredníctvom tvorivých aktivít sa oboznámili s bezpečnosťou na ceste a pri hrách. Spoločne naši prváci vytvorili Prvácke noviny. Pekné obrázky, básničky, tajničky, doplňovačky ale aj testy pre deti, to boli skutočné detské noviny, ktoré sa dostali po víťazstve v krajskom kole medzi osem najlepších na Slovensku. Získali sme za nich ocenenie - športové potreby a hry v hodnote 25 000,-. Máme nové rakety, terče, lopty, šípky, vrecia na skákanie, švihadlá, méty, vrecia na skákanie... no jednoducho čarovný športový vak pre všetkých. 
                                                                         ( Mk )

 

Karneval

     Piatok 13-teho je výnimočným dňom, preto sme ho v mesiaci február spojili s karnevalom. Žiaci a učitelia sa zmenili na rozprávkové, nadprirodzené a fantazijné bytosti. Mohli sme tu stretnúť víly, princezné, rytierov, mimozemšťanov, moderných bojovníkov. Zavítali k nám aj športovci a zvieratká. Každý z nich sa zapojil do rôznych súťaží, kde nešlo o výhru, ale hlavne o zábavu. Masky mali príležitosť si aj zatancovať a predviesť svoju originálnu podobu. Pani učiteľky po tanci vyhlásili najkreatívnejšie masky. Pre všetkých, ktorí sa karnevalu zúčastnili, bola pripravená sladká odmena. 
Aj keď sa tento deň traduje zvláštnymi udalosťami, náš karneval sa niesol v znamení zábavy a oddychu aj popoludňajších hodinách v školskom klube. Po príjemne strávenom dni sa už teraz tešíme na budúci karneval. 
                                   Mgr. Miriam Dernerová, Mgr. Monika Simoníková


 
 

Novinky

Kontakt

 • Základná škola s materskou školou, Nižná brána 8, Kežmarok
  Nižná brána 8, Kežmarok 060 01
 • sekretariát-ekonom.odd.: 052/452 3028
  riaditeľ školy: 0917 208 221
  školská jedáleň: 052/452 3684
  materská škola: 0907 885 670
  odhlášky obedov mailom / do 7.50 hod./: odhlasovaniezobeda@gmail.com

Fotogaléria