BÁDATEĽSKÉ ČINNOSTI sme v tomto školskom roku tradične odštartovali akciou NOC VÝSKUMNÍKOV v Poprade (1. a 2. roč.) a v Košiciach (3. a 4. roč.) Tu sme načerpali inšpiráciu pre naše výskumnícke aktivity a zároveň sme sa zapojili do súťaže „Výskumník pouličník“, kde sme spolu so žiakmi 7. A natočili video a získali krásne 3. miesto.
Zároveň sme sa zapojili aj do súťaží Pohár vedy a LaBák.
SCIENCE CUP – Pohár vedy Newton 2018 je medzinárodná vedecká súťaž , do ktorej sa zapojilo celkovo 250 tímov = 2000 žiakov z materských, základných a stredných škôl zo štyroch krajín – zo Slovenska, Česka, Turecka a Alžírska. Do medzinárodného finále v ČR sme postúpili z krásneho druhého miesta v celoslovenskom kole. Urobíme všetko pre to, aby sme čo najlepšie reprezentovali našu školu, mesto aj krajinu. Finále bude prebiehať 24. – 26. 06. 2018 v Nymburku v ČR. Súťažiť bude cca 200 detí v 26 tímoch zo štyroch krajín. Našu školu bude zastupovať tím z 3.A: Lívia Szentiványiová, Naďa Méreyová, Maroš Kočiš a Šimon Choma.
Obsahom našich súťažných príspevkov bola tvorba loga, tímovej vlajky, predstavenie našej školy, návrhy pokusov. V úlohách teória a výskum sme bádali, zisťovali, študovali, ako fungujú Newtonove pohybové zákony, ako sa skladajú farby na monitore (či je to rovnaké ako na výtvarnej výchove), ako sa pôsobením sily mení pohyb. Na záver sme navrhovali svoje vlastné pokusy súvisiace s danou témou.
LaBáK je online prírodovedná súťaž pre žiakov stredných, základných a materských škôl na Slovensku. Prebiehala v štyroch kolách, každé kolo tvorilo niekoľko úloh z oblasti matematiky, biológie, chémie, fyziky a matematiky. Aj v tejto súťaži sme si počínali veľmi dobre, po celý čas v prvej päťke.
Nezabudnuteľnou aktivitou však pre nás v tomto školskom roku bola Global Science Opera – Moon Village 2017. Ide o neziskový projekt Nórskej univerzity a realizuje sa ako iniciatíva globálneho tvorivého vzdelávania. Zapojilo sa doň 27 krajín z celého sveta. Hlavným cieľom projektu je spojiť vedu a umenie. Pod vedením p. učiteliek Ďateľovej a Šiškovej sme si pripravili scénku – hodinu na Mesiaci, kde sa vysvetľujú rozdiely na Zemi a Mesiaci – hmotnosť, šírenie zvuku, Newtonove pohybové zákony. Celú scénku sme odprezentovali v anglickom jazyku a bola odvysielaná Nórskou televíznou stanicou. Do projektu sa zapojili žiaci: Alica Matichová z 8. A, Anna Schwartzová, Juraj Olekšák, Filip Celba, Zoja Hermelová, Karin Kovalčíková zo 7. A, Tobiáš Mačák, Boris Šiška zo 6. A, Ján Jurdik z 5. A a Katarína Ďateľová zo 4. C. Televízia KTV vyhotovila krátku reportáž o projekte (http://ktv.kezmarok.sk/arch…/620-kezmarsky_magazin_c_601.htm).
Všetky tieto aktivity nás obohatili o vedomosti a skúsenosti v oblasti prírodných vied, ktoré chceme využívať aj v našom ďalšom štúdiu. Každé nové bádanie nám dalo príležitosť výborne využiť čas na krúžku Mladý výskumník a na predmete obohatenie, a tým rozvíjať naše schopnosti, nápady, postrehy a v každom kole vylepšovať riešenia súťažných zadaní. Už teraz sa tešíme na budúce ročníky vedeckých súťaží!
Mgr. J. Šišková a jej bádateľský tím Výskumníci – ZŠ s MŠ Nižná brána 8 Kežmarok