- Od Tatier k Dunaju
- Výstavba edukačnej plochy
- Výstavba futbalového ihriska
- Projekt Comenius 1
- Projekt Comenius 2
- Rekonštrukcia a modernizácia Základnej školy Nižná brána v Kežmarku
- Školu hravo zvládneme
- Projekt Comenius 3- pracovné stretnutie vo Fínsku
- Projekt Comenius 4 - návšteva zo Španielska
- Projekt Comenius 5 - pracovné stretnutie v Nemecku
- Projekt Comenius 6 - výmenný pobyt učiteľov na našej škole
- Projekt Comenius 7 - pracovné stretnutie učiteľov a žiakov Španielsku
- Prípravné stretnutie nového projektu Comenius
- Zaostri na školu
- Biblické postavy
- Sedem divov sveta
- Projekt Comenius - I. stretnutie vo Veľkej Británií
- Projekt Comenius - Trowbridge
- Tvorba maskota programu Comenius
- Projekt Comenius - pracovné stretnutie v Chorvátsku
- Projekt Comenius - Pracovné stretnutie v Maďarsku
- Projekt Comenius- II. pracovné stretnutie v Chorvátsku
- Projekt Comenius - pracovné stretnutie v Nemecku
- Projekt Comenius - Pracovné stretnutie v Kežmarku
- Projekt Comenius - Pracovné stretnutie chorvátskeho partnera v Kežmarku
- Projekt Comenius -Pracovné stretnutie v Rumunsku
- Poznaj a bav sa v Euroregióne "Tatry" - Mladý sprievodca.
- Projekt PRINED
Projekt Comenius -Pracovné stretnutie v Rumunsku
Návšteva v Bukurešti
V dňoch od 29.05. do 02.06. 2014 učitelia a žiaci zo Základnej školy Nižná brána navštívili v rámci projektu Comenius HIDDEN TALENTS mesto Bukurešť. Po náročnej a dlhej ceste sme vo večerných hodinách vystúpili z autobusu a ubytovali sme sa. My učitelia sme bývali v hoteli, žiaci v rodinách, kde ich rodičia i deti veľmi milo privítali a počas celého pobytu im pripravovali zaujímavý program.
I nás učiteľov čakal zaujímavý program. Hneď prvý deň pobytu nás čakala návšteva gymnaziálnej školy, ktorá nesie názov SCOALA GIMNAZIALA ELENA VACARESCU. V škole sme mali možnosť vidieť zaujímavé vyučovacie hodiny, ktoré viedli tunajší učitelia Spolu s našimi žiakmi sme videli hodiny matematiky, výtvarnej výchovy, biológie, nemeckého jazyka, rumunského jazyka i hodinu hudobnej výchovy Peknú hodinu odučila i p. uč. Mgr. Soňa Slavkovská, ktorá previedla rumunských žiačikov históriou mesta Kežmarok. Predstavila im najvýznamnejšie historické pamiatky nášho mesta. Žiaci boli veľmi aktívni a kreatívni a na záver hodiny p. uč. veľmi pekne poďakovali. Počas vyučovania sme si spolu so žiakmi zacvičili v areáli školy cvičenie pod názvom Wake up -Shake up a na odbornom seminári sme mali možnosť dozvedieť sa niečo o školskom systéme v Rumunsku. V poobedňajších hodinách nás čakala Big Talent Show, kde žiaci z jednotlivých krajín predviedli svoj talent. Videli sme vystúpenia maďarských, rumunských, nemeckých i chorvátskych žiakov a samozrejme vystúpili i naši žiaci, ktorí zaspievali ľudové piesne a predstavili goralský kroj. Na záver zaznela hymna projektu v podaní učiteľov i žiakov Lemon Three.
Večer nás čakalo príjemné posedenie spolu s rumunskými rodičmi i so žiakmi. Večer nám spríjemnilo výborné jedlo, príjemná hudba a zlatým klincom programu bola výborná čokoládová torta. Podstatné však je, že naši žiaci mali možnosť komunikovať po anglicky, a nadviazali nové priateľstvá, ktoré ich určite obohatili.
Počas nášho pobytu sme navštívili Prezidentský palác, v ktorom na nás dýchala história Rumunska, krásy prírody sme obdivovali v botanickej záhrade, kde nás očarila predovšetkým krása ruží. Mali sme možnosť vidieť mnoho zaujímavých historických budov v centre tohto rušného mesta.
Počas pobytu sme absolvovali konferenciu, na ktorej koordinátori z jednotlivých krajín zhodnotili svoju prácu na projekte, ktorý začal v roku 2012 a návštevou Rumunska sa končí. Na konferencii vystúpil i náš pán riaditeľ PaedDr. D. Tokarčík, ktorý zhodnotil prácu našej školy v Projekte HIDDEN TALENTS. Maskotom projektu bol HITI. Je to zvláštna , no zaujímavá bytosť. Má tri oči, aby obdivoval krásy jednotlivých krajín. Má päť rúk, aby mohol naraz potriasť rukou na znak priateľstva každému partnerovi z projektu. Na hrudi pri srdci má slovenský štátny znak. Prečo pri srdci? Lebo i Slovensko leží v srdci Európy. HITI je osobou, ktorá sprevádzala učiteľov i žiakov na všetkých stretnutiach. Navštívili sme Anglicko, Maďarsko, Chorvátsko, Nemecko i Rumunsko.
Vďaka projektu sme mali možnosť cestovať, zoznamovať sa s novými ľuďmi, spoznávať školské systémy v európskych krajinách a prostredníctvom talentovej show sme spoznávali a hľadali talenty. A, samozrejme, učili sme sa jazyky, hlavne angličtinu a nemčinu. Zaujímavou aktivitou bolo písanie príbehov pod názvom Ukrytý poklad. Spoločne deti z piatich krajín napísali jeden príbeh v piatich jazykoch.
Učitelia i žiaci našej školy mali možnosť počas dvoch rokov zažiť množstvo nezabudnuteľných zážitkov , zlepšiť sa v cudzích jazykoch, spoznať mnoho skvelých ľudí a hlavne veľa talentovaných detí, ktoré budú v budúcnosti veľkým prínosom pre našu Európu.
J. Kriššáková